WTA Bukareszt: Irina-Camelia Begu nową mistrzynią, czwarty tytuł Rumunki

Irina-Camelia Begu wygrała turniej WTA International w Bukareszcie. W finale Rumunka pokonała 6:3, 7:5 Niemkę Julię Goerges.

PAP/EPA / Bogdan Cristel

W niedzielę zakończyła się czwarta edycja turnieju w Bukareszcie i po raz trzeci mistrzynią została reprezentantka gospodarzy. W 2014 i 2016 roku zwyciężyła Simona Halep. Pod nieobecność najlepszej Rumunki tym razem triumfowała Irina-Camelia Begu (WTA 58), która pokonała w dwóch setach Julię Görges (WTA 45).

W drugim gemie I seta Rumunka obroniła dwa break pointy, a w trzecim i dziewiątym przełamała Niemkę. W II partii Görges odebrała rywalce podanie i wyszła na 4:3, ale później na korcie dominowała Begu.

W trwającym 97 minut spotkaniu Rumunka posłała 18 kończących uderzeń i popełniła 13 niewymuszonych błędów. Görges naliczono 28 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Begu obroniła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie.

Było to drugie spotkanie obu tenisistek w głównym cyklu. W 2013 roku w Seulu również lepsza była Begu. W niedzielę Rumunka święciła czwarty singlowy triumf w WTA Tour. Wcześniej wygrała turnieje w Taszkencie (2012), Seulu (2015) i Florianopolis (2016). Bilans jej finałów to teraz 4-3, a Görges 2-6. Niemka zwyciężyła w Bad Gastein (2010) i Stuttgarcie (2011). W tym roku na przestrzeni miesiąca wystąpiła w dwóch finałach. Na Majorce przegrała z Anastasiją Sevastovą.

W poniedziałek Begu awansuje na 38., a Görges na 40. miejsce w rankingu. Rumunka najwyżej była notowana na 22. pozycji, a Niemka to była 15. rakieta globu.

Begu triumfowała również w deblu razem z Ralucą Olaru. W finale Rumunki pokonały 6:3, 6:3 Belgijkę Elise Mertens i Holenderkę Demi Schuurs. Dla Begu to piąty deblowy tytuł (bilans finałów 5-5), a dla Olaru siódmy (7-7).

BRD Bucharest Open, Bukareszt (Rumunia)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 23 lipca

finał gry pojedynczej:

Irina-Camelia Begu (Rumunia, 7) - Julia Görges (Niemcy, 3) 6:3, 7:5

finał gry podwójnej:

Irina-Camelia Begu (Rumunia, 1) / Raluca Olaru (Rumunia, 1) - Elise Mertens (Holandia, 2) / Demi Schuurs (Holandia, 2) 6:3, 6:3

Czy Irina-Camelia Begu wróci do Top 30 rankingu?