WTA Toronto: bolesna porażka Simony Halep, Rumunka rozbita przez Elinę Switolinę

Ukrainka Elina Switolina pokonała 6:1, 6:1 Rumunkę Simonę Halep i awansowała do finału turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Toronto.

Elina Switolina PAP/EPA / WARREN TODA / Elina Switolina

Simona Halep (WTA 2) i Elina Switolina (WTA 5) zmierzyły się po raz trzeci w tym roku. W finale w Rzymie lepsza była Ukrainka, a w ćwierćfinale Rolanda Garrosa zwyciężyła Rumunka. Były to trzysetowe pojedynki, a szczególnie dramatyczny przebieg miała konfrontacja w Paryżu. Tenisistka z Konstancy wróciła z 3:6, 1:5 oraz obroniła piłkę meczową i wygrała 3:6, 7:6(6), 6:0. W Toronto Halep doznała bolesnej porażki. Urwała Switolinie dwa gemy.

W drugim gemie I seta Halep oddała podanie podwójnym błędem, a w czwartym przestrzelony forhend kosztował ją kolejną stratę serwisu. Switolina mogła wygrać tę partię 6:0, ale zmarnowała piłkę setową wyrzucając return. Set dobiegł końca, gdy w siódmym gemie Rumunka wpakowała bekhend w siatkę i był to jej 16. niewymuszony błąd. Tenisistka z Konstancy w wietrznych warunkach kompletnie nie potrafiła odnaleźć rytmu. Gra kompletnie się jej nie kleiła, szybko straciła animusz i snuła się po korcie bez ładu i składu.

Na otwarcie II seta Halep oddała podanie pakując bekhend w siatkę. Pewna swego Switolina zagrała dwie efektowne piłki i wyszła na 2:0. Kilka chwil później prowadziła już 5:0, po tym jak Rumunka przestrzeliła dwa bekhendy. W szóstym gemie Ukrainka obroniła break pointa, a następnie miała pierwszą piłkę meczową. Wiceliderka rankingu odparła ją minięciem bekhendowym po krosie. Ostatecznie Switolina oddała podanie psując forhend. Było to jednak tylko przedłużenie agonii Halep na korcie, a nie impuls do jej odrodzenia. Spotkanie dobiegło końca, gdy w siódmym gemie Rumunka wpakowała forhend w siatkę.

W trwającym 56 minut spotkaniu Switolina zdobyła 21 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała sześć z 11 break pointów. Ukraince zanotowano osiem kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Halep miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki.

W niedzielę Switolina powalczy o piąty tytuł w sezonie (Rzym, Stambuł, Tajpej, Dubaj). Jej rywalką będzie Karolina Woźniacka, która w tym roku przegrała pięć finałów (Doha, Dubaj, Miami, Eastbourne, Bastad). Bilans tegorocznych meczów Ukrainki w turniejach rangi Premier 5 to 14-0. Po raz drugi obie tenisistki zmierzą się w finale. W lutym w Dubaju Switolina oddała Dunce sześć gemów.