Nowinki w eliminacjach do US Open 2017. Zegary oraz dozwolony coaching dla tenisistów

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Vincent Laforet / Arthur Ashe Stadium
PAP/EPA / Vincent Laforet / Arthur Ashe Stadium

Organizatorzy wielkoszlemowego US Open 2017 postanowili w trakcie rozgrywanych w dniach 22-25 sierpnia eliminacji przetestować pewne nowinki. Poniższe zmiany nie zostaną wprowadzone podczas meczów głównej drabinki singla, debla i miksta.

W tym artykule dowiesz się o:

Pierwsza zmiana dotyczy umieszczenia po obu stronach kortu zegarów, które będą odmierzały czas do wykonania serwisu. Po zakończeniu wymiany tenisiści będą mieli 25 sekund na ponowne wznowienie gry. Zegar zostanie automatycznie włączony po zdobyciu przez jednego z zawodników poprzedniego punktu. Sędzia główny będzie miał możliwość jego zatrzymania, jeśli zajdzie taka konieczność.

Zegary będą również odmierzały czas rozgrzewki. Po ceremonii losowania obaj tenisiści będą mieli do dyspozycji pięć minut. Po ich upływie arbiter oznajmi zakończenie rozgrzewki i zawodnicy będą mieli 60 sekund na rozpoczęcie spotkania. Jeśli jeden z graczy spóźni się, zapłaci 500 dolarów kary.

Pod większą kontrolą znajdzie się również czas, jakim tenisiści dysponują po zakończeniu seta. Zawodnik będzie mógł poprosić o pięciominutową przerwę na toaletę lub zmianę stroju. Sędzia liniowy wyprowadzi tenisistę poza kort, a arbiter główny będzie oznajmiał, ile czasu do końca przerwy jeszcze pozostało. Jeśli gracz nie wróci przed ukończeniem pięciu minut, otrzyma ostrzeżenie.

Nowinką budzącą największe emocje jest dozwolony coaching (całkowicie zakazany w ATP World Tour oraz turniejach wielkoszlemowych). Trenerzy będą mogli siedzieć w pobliżu kortu i rozmawiać z tenisistami pomiędzy punktami, ale tylko gdy ich zawodnik będzie znajdował się po tej samej stronie kortu. W innym przypadku będzie dozwolona komunikacja niewerbalna (gesty), żeby nie przeszkadzać w grze. Trenerzy będą mogli rozmawiać ze swoimi podopiecznymi podczas przerw między gemami i setami czy w trakcie przerw medycznych (tak jak to ma miejsce w WTA Tour). Wszelka komunikacja będzie zabroniona, gdy zawodnik będzie opuszczał kort.

Powyższe zmiany dotyczą eliminacji singla pań i panów oraz kilku turniejów rozgrywanych w trakcie samego US Open 2017 (m.in. pojedynków deblowych z udziałem zaproszonych legendarnych graczy). Trzystopniowe kwalifikacje zostaną rozegrane 22-25 sierpnia. Pierwsze mecze głównej drabinki odbędą się 28 sierpnia.

Czy coaching w ATP World Tour powinien być dozwolony?