US Open: David Ferrer przegrał z Michaiłem Kukuszkinem, Jo-Wilfried Tsonga kontra Denis Shapovalov w II rundzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MARK LYONS / David Ferrer
PAP/EPA / MARK LYONS / David Ferrer

David Ferrer w czterech setach przegrał z Michaiłem Kukuszkinem w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2017. Jo-Wilfried Tsonga pokonał Mariusa Copila i w 1/32 finału zagra z Denisem Shapovalovem.

Po udanych występach w turniejach przygotowawczych (III runda w Montrealu i półfinał w Cincinnati) David Ferrer z pewnością miał nadzieję na dobry wynik w US Open. Tymczasem jego tegoroczny start w Nowym Jorku dobiegł końca już po inauguracyjnym spotkaniu. W poniedziałkowym meczu I rundy rozstawiony z numerem 21. Hiszpan niespodziewanie przegrał 6:4, 3:6, 2:6, 1:6 z kwalifikantem Michaiłem Kukuszkinem, aż sześciokrotnie oddając własne podanie.

Dla Ferrera to pierwsza od 2004 roku porażka w I rundzie US Open. Zarazem po raz pierwszy od sezonu 2009 Hiszpan nie doszedł do 1/8 finału w ani jednym turnieju wielkoszlemowym. Kukuszkin natomiast w kolejnej fazie zawodów na Flushing Meadows zmierzy się z Jewgienijem Donskojem.

Z kolei Jo-Wilfried Tsonga, który dla odmiany przystąpił do US Open bez wygranego meczu na amerykańskich kortach twardych, zameldował się w 1/32 finału. Oznaczony "ósemką" Francuz pokonał 6:3, 6:3, 6:4 Mariusa Copila. - Ostatnie turnieje były dla mnie nieudane, ale przed US Open wykonałem ciężką pracę. Teraz czuję się dobrze i wiem, że stać mnie na grę na dobrym poziomie - powiedział Tsonga.

W II rundzie tenisista z Le Mans stanie naprzeciw Denisa Shapovalova. 18-letni Kanadyjczyk, niedawny sensacyjny półfinalista turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Montrealu, w swoim debiutanckim pojedynku w głównej drabince US Open oddał tylko osiem gemów Daniłowi Miedwiediewowi.

Miejscowych kibiców nie zawiódł John Isner. Najlepszy aktualnie amerykański tenisista wygrał 6:1, 6:3, 4:6, 6:3 z mistrzem US Open w deblu, Pierre'em-Huguesem Herbertem. Isner, który w ciągu dwóch godzin i 23 minut gry zaserwował 22 asy, posłał 59 zarań wygrywających, jeden raz został przełamany i wykorzystał pięć z dziewięciu break pointów, w następnej fazie zagra z Hyeonem Chungiem.

Z dobrej strony pokazał się także inny faworyt lokalnej widowni, Sam Querrey. Amerykanin zaserwował dziesięć asów, zagrał 31 uderzeń wygrywających, uzyskał siedem przełamań i w niespełna dwie godziny pokonał niewygodnego i zawsze zdolnego do sprawienia niespodzianki Gillesa Simona. W II rundzie rywalem oznaczonego numerem 17. Querreya został Dudi Sela. Izraelczyk wyeliminował innego reprezentanta gospodarzy, Christophera Eubanksa, posiadacza dzikiej karty.

Karen Chaczanow po raz pierwszy wystąpił w US Open jako gracz rozstawiony, ale tego startu nie będzie miło wspominał. Rosjanin, turniejowa "25", w czterech partiach uległ Yenowi-Hsunowi Lu. Następnym przeciwnikiem Tajwańczyka będzie Radu Albot, kwalifikant.

W argentyńskim starciu Diego Schwartzman okazał się lepszy od Carlosa Berlocqa. Rozstawiony z numerem 29. tenisista z Buenos Aires zwyciężył 6:2, 6:1, 6:3, ogrywając rodaka trzeci raz w karierze, ale po raz pierwszy w głównym cyklu. W 1/32 finału Schwartzman zagra z Janko Tipsareviciem. Serb po czterech godzinach i dziesięciu minutach pokonał Thanasiego Kokkinakisa 6:7(5), 3:6, 6:1, 7:6(2), 6:3 i szósty raz w karierze wygrał mecz, w którym przegrywał 0-2 w setach.

Alessandro Giannessi jako ostatni wszedł do głównej drabinki US Open 2017, ale na tym jego szczęście się skończyło. Włoch bowiem opuści Nowy Jork bez wygranego meczu. W poniedziałek przegrał w czterech setach z Ernestsem Gulbisem. Łotysz w II rundzie zagra z oznaczonym "18" Kevinem Andersonem, którego ograł przed pięcioma laty w Winston-Salem.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu mężczyzn 20 mln dolarów poniedziałek, 28 sierpnia

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 8) - Marius Copil (Rumunia) 6:3, 6:3, 6:4 John Isner (USA, 10) - Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:1, 6:3, 4:6, 6:3 Sam Querrey (USA, 17) - Gilles Simon (Francja) 6:4, 6:3, 6:4 Diego Schwartzman (Argentyna, 29) - Carlos Berlocq (Argentyna) 6:2, 6:1, 6:3 Michaił Kukuszkin (Kazachstan, Q) - David Ferrer (Hiszpania, 21) 4:6, 6:3, 6:2, 6:1 Yen-Hsun Lu (Tajwan) - Karen Chaczanow (Rosja, 25) 4:6, 6:2, 6:3, 6:3 Ernests Gulbis (Łotwa) - Alessandro Giannessi (Włochy) 6:4, 6:7(3), 6:2, 7:5 Janko Tipsarević (Serbia) - Thanasi Kokkinakis (Australia) 6:7(5), 3:6, 6:1, 7:6(2), 6:3 Dudi Sela (Izrael) - Christopher Eubanks (USA, WC) 6:2, 6:4, 6:2 Radu Albot (Mołdawia, Q) - Ernesto Escobedo (USA) 7:5, 4:6, 6:2, 6:4 Denis Shapovalov (Kanada, Q) - Danił Miedwiediew (Rosja) 7:5, 6:1, 6:2