US Open: Venus Williams awansowała do 39. wielkoszlemowego ćwierćfinału

Amerykanka Venus Williams pokonała 6:3, 3:6, 6:1 Hiszpankę Carlę Suarez i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego US Open 2017 na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Venus Williams PAP/EPA / PETER FOLEY / Venus Williams

Venus Williams (WTA 9) znakomicie w tym roku gra w wielkoszlemowych turniejach. Po zwycięstwie nad Carlą Suarez (WTA 35) w IV rundzie US Open bilans jej meczów to 19-3. Amerykanka awansowała do 39. wielkoszlemowego ćwierćfinału, 12. w Nowym Jorku. Była liderka rankingu odniosła piąte zwycięstwo w ósmym spotkaniu z Hiszpanką.

W gemie otwarcia I seta Williams uzyskała przełamanie kombinacją krosa bekhendowego i drajw woleja. Przy 3:2 Amerykanka odparła trzy break pointy, ale ostatecznie oddała podanie wyrzucając bekhend. Festiwal błędów trwał w najlepsze. Piłka wpakowana w siatkę kosztowała Suarez stratę serwisu przy 3:3. W dziewiątym gemie Hiszpanka przestrzeliła forhend i set dobiegł końca. Tenisistka z Barcelony nie potrafiła zrobić użytku ze swojego firmowego jednoręcznego bekhendu. Williams stale wywierała na niej presję przygotowując sobie akcje, które kończyła często drajw wolejami.

W II partii Hiszpanka zaczęła grać agresywniej i już w pierwszym gemie uzyskała przełamanie. Suarez poszła za ciosem i głębokim returnem wymuszającym błąd wykorzystała break pointa na 3:0. Williams odpowiedziała odebraniem serwisu rywalce równie świetnym returnem. Tenisistka z Barcelony miała okazję na 4:1, ale wpakowała bekhend w siatkę. Całości strat Amerykanka nie zdołała odrobić, a w dziewiątym gemie jeszcze raz oddała podanie. Seta zakończył wyrzucony forhend przez byłą liderkę rankingu.

W trzecim gemie III seta Suarez oddała podanie wyrzucając forhend. Williams znów dominowała na korcie i imponowała grą w każdej strefie kortu. Świetny wolej i kros bekhendowy dały jej przełamanie na 4:1. Efektownym returnem Amerykanka uzyskała trzy piłki meczowe w siódmym gemie. Wykorzystała drugą z nich kombinacją krosa forhendowego i woleja.

W trwającym godzinę i 50 minut meczu Williams zdobyła 22 z 31 punktów przy siatce i wykorzystała siedem z dziewięciu break pointów. Amerykanka posłała 31 kończących uderzeń i popełniła 32 niewymuszone błędy. Suarez miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

W ćwierćfinale Williams zmierzy się z Czeszką Petrą Kvitovą, która w starciu mistrzyń Wimbledonu wyeliminowała Hiszpankę Garbine Muguruzę.