Mistrzostwa WTA: Karolina Pliskova nie dała szans Venus Williams w pierwszym meczu imprezy

Czeszka Karolina Pliskova pokonała 6:2, 6:2 Amerykankę Venus Williams w meczu Grupy Białej Mistrzostw WTA rozgrywanych w Singapurze.

Karolina Pliskova PAP/EPA / WALLACE WOON / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Na otwarcie Mistrzostw WTA w Singapurze doszło do konfrontacji Venus Williams z Karoliną Pliskovą w Grupie Białej. Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. Czeszka wyszła na prowadzenie 2-1. To dla niej drugi występ w Masters. W ubiegłym roku nie wyszła z grupy. Amerykanka to mistrzyni kończącej sezon imprezy z 2008 i finalistka z 2009 roku.

W drugim gemie I seta Williams nie wykorzystała prowadzenia 40-15. Głęboki forhend wymuszający błąd dał Pliskovej przełamanie. Przyzwyczajone do agresywnej gry obie tenisistki miały problem z przystosowaniem się do wolnej nawierzchni w Singapurze, ale zdecydowanie szybciej odnalazła się na niej Czeszka. W piątym gemie wprawdzie oddała podanie podwójnym błędem, ale to była tylko mała rysa na jej grze. Po chwili rozregulowana Amerykanka zepsuła serię piłek i straciła serwis do zera. Świetny return pozwolił solidniejszej Pliskovej uzyskać jeszcze jedno przełamanie i ustalić wynik seta na 6:2.

W drugim gemie II seta Pliskova zmarnowała break pointa wyrzucając return. Przy 1:1 Williams miała dwie szanse na przełamanie, ale zabójczo skuteczna Czeszka obroniła się pięknym wolejem i asem. Po chwili Amerykanka oddała podanie pakując bekhend w siatkę. Po dwóch podwójnych błędach rywalki Pliskova miała break pointa na 5:1, ale zmarnowała go wyrzucając forhend. Grająca bardzo chaotycznie Williams nie była w stanie odrobić straty przełamania. Nie udało się jej również poprawić wyniku na 3:5. Efektownym forhendem Czeszka uzyskała trzy piłki meczowe. Amerykanka doprowadziła do równowagi, po czym popełniła dwa błędy i spotkanie dobiegło końca.

W trwającym 72 minut spotkaniu Pliskova zaserwowała pięć asów, a Williams popełniła sześć podwójnych błędów. Czeszka obroniła dwa z trzech break pointów, a sama wykorzystała pięć z 12 szans na przełamanie. Naliczono jej 25 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek. Pliskova zdobyła 25 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu, a Williams przy własnym drugim serwisie zgarnęła tylko sześć z 25.

Venus w tym roku osiągnęła finały Australian Open i Wimbledonu. Amerykanka w Mistrzostwach WTA gra po raz pierwszy od 2009 roku. Bilans jej meczów w tej imprezie to teraz 11-6, a Pliskovej 2-2. Czeszka w lipcu po raz pierwszy została liderką rankingu (była nią przez osiem tygodni). W obecnym sezonie zdobyła trzy tytuły (Brisbane, Doha, Eastbourne).