ATP Sztokholm: Juan Martin del Potro obronił mistrzostwo. 20. triumf Argentyńczyka

Juan Martin del Potro wygrał halowy turniej ATP World Tour 250 na kortach twardych w Sztokholmie. Argentyńczyk pewnie pokonał w finale Bułgara Grigora Dimitrowa i obronił zeszłoroczne mistrzostwo.

Rafał Smoliński
Juan Martin del Potro, mistrz turnieju w Sztokholmie 2017 PAP/EPA / CLAUDIO BRESCIANI / Na zdjęciu: Juan Martin del Potro, mistrz turnieju w Sztokholmie 2017
Czwarte w obecnym sezonie starcie Juana Martina del Potro z Grigorem Dimitrowem zakończyło się po myśli triumfatora US Open 2009. Argentyńczyk zwyciężył w 83 minuty 6:4, 6:2 i tym samym bilans ich tegorocznej rywalizacji jest remisowy. Jeśli natomiast chodzi o ich wszystkie pojedynki, to tenisista z Tandil wygrał ich już sześć, a doznał tylko dwóch porażek.

Oznaczony "jedynką" Dimitrow popełnił w niedzielnym finale za dużo prostych błędów w decydujących momentach. Nie wytrzymywał wymian i w efekcie tracił serwis. Tak było w piątym gemie premierowej odsłony oraz trzecim i siódmym gemie drugiego seta. Del Potro nie tylko wywierał presję na rywalu mocnymi returnami, ale i potrafił zachować zimną krew. Obronił cztery break pointy, a sam wykorzystał trzy z pięciu okazji na przełamanie.

Tym samym to rozstawiony z czwartym numerem del Potro został po raz drugi panem Sztokholmu. Argentyńczyk sięgnął po 20. trofeum w głównym cyklu, pierwsze w obecnym sezonie i w poniedziałek zachowa 19. miejsce w rankingu ATP. Dimitrow nie powtórzył sukcesu w szwedzkiej stolicy z 2013 roku i nie wywalczył ósmego mistrzostwa w karierze. Mimo tego występ w finale oznacza, że jest już niemal pewny gry w kończącym sezon turnieju Masters.

Po tytuł w deblu sięgnęli w niedzielę finaliści Wimbledonu 2017, Oliver Marach i Mate Pavić. Austriacko-chorwacki obronił w tie break drugiego seta piłkę meczową i pokonał pakistańsko-holenderską parę Aisam-ul-Haq Qureshi i Jean-Julien Rojer 3:6, 7:6(6), 10-4. Marach cieszył się z 17. deblowego trofeum w głównym cyklu, natomiast Pavić z ósmego.

Intrum Stockholm Open, Sztokholm (Szwecja)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 589,1 tys. euro
niedziela, 22 października

finał gry pojedynczej:

Juan Martin del Potro (Argentyna, 4) - Grigor Dimitrow (Bułgaria, 1) 6:4, 6:2

finał gry podwójnej:

Oliver Marach (Austria, 1) / Mate Pavić (Chorwacja, 1) - Aisam-ul-Haq Qureshi (Pakistan, 1) / Jean-Julien Rojer (Holandia, 1) 3:6, 7:6(6), 10-4

Czy Juan Martin del Potro wygra jeszcze w tym roku turniej ATP?