Finały Next Gen ATP: Hyeon Chung mistrzem pierwszej edycji turnieju młodych mistrzów

Hyeon Chung wygrał pierwszą edycję rozgrywanych na korcie twardym w Mediolanie Finałów Next Gen ATP. W sobotnim finale Koreańczyk w czterech setach pokonał Andrieja Rublowa.
Marcin Motyka
PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Hyeon Chung

W finale pierwszej w historii edycji Finałów Next Gen ATP zmierzyli się ze sobą Andriej Rublow i Hyeon Chung. Rosjanin w drodze do meczu o tytuł zakończył fazę grupową z bilansem dwóch wygranych i jednej porażki, a w półfinale okazał się lepszy od Borny Coricia. Koreańczyk natomiast przez mediolański turniej szedł jak burza. W grupie nie przegrał ani jednego meczu, a w 1/2 finału uporał się z Daniłem Miedwiediewem.

Co ciekawe, finał był powtórką z meczu drugiej kolejki fazy grupowej. Wówczas, w pojedynku Grupy A, Chung zwyciężył 4:0, 4:1, 4:3(1). W finale 21-latek z Suwon także okazał się lepszy.

Jednak sobotni mecz początkowo przebiegał po myśli Rublowa. Rosjanin przez pierwszą godzinę miał przewagę. Pierwszego seta wygrał w tie breaku, a w drugim prowadził już 3:1. Lecz od tego momentu inicjatywę przejął Chung. Koreańczyk odrobił stratę i wygrał drugą odsłonę po rozgrywce tie breakowej. Dwie kolejne partie również padły łupem Azjaty. Ostatecznie pojedynek zakończył się wygraną Chunga 3:4(5), 4:3(2), 4:2, 4:2.

Spotkanie trwało godzinę i 57 minut. W tym czasie Chung zaserwował jednego asa, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z dziesięciu break pointów, posłał 12 zagrań kończących i popełnił 24 niewymuszone błędy. Rublowowi natomiast zapisano 19 uderzeń kończących i 35 pomyłek własnych.

- Przyznam, że nie wiem, co mam teraz powiedzieć. Dziękuję Andriejowi za walkę oraz mojemu sztabowi, rodzinie i organizatorom turnieju - mówił na ceremonii rozdania nagród Chung, który za triumf w Finałach Next Gen ATP zainkasował 390 tys. dolarów.

Z kolei Rublow opuści Mediolan bogatszy o 235 tys. dolarów. - W drugim secie, kiedy mnie przełamał, ani razu nie trafiłem pierwszym serwisem, a on zaczął grać fantastycznie. Ale taki jest tenis. W tym sporcie takie rzeczy się zdarzają - skomentował Rosjanin.

W sobotę miał odbyć się również mecz o trzecie miejsce pomiędzy przegranymi w półfinałach Miedwiediewem i Coriiem. Jednak do niego nie doszło, bo Chorwat zrezygnował z gry z powodu przeziębienia.

Finały Next Gen ATP , Mediolan (Włochy)
kort twardy w hali, pula nagród 1,275 mln dolarów
sobota, 11 listopada

finał:

Hyeon Chung (Korea Południowa) - Andriej Rublow (Rosja) 3:4(5), 4:3(2), 4:2, 4:2