Finały ATP World Tour: Grigor Dimitrow zatrzymał Jacka Socka i zagra o tytuł

Bułgar Grigor Dimitrow pokonał 4:6, 6:0, 6:3 Amerykanina Jacka Socka i powalczy o tytuł w Finałach ATP World Tour w Londynie.

W drugim półfinale Finałów ATP World Tour doszło do starcia tenisistów, którzy w imprezie grają po raz pierwszy. Grigor Dimitrow pokonał 4:6, 6:0, 6:3 Jacka Socka. Bułgar poprawił na 2-3 bilans meczów z Amerykaninem.

Świetna akcja z bekhendem, forhendem i wieńczącym wolejem dała Dimitrowowi przełamanie na 2:0 w I secie. W piątym gemie oddał podanie pakując piłkę w siatkę. Po bardzo dobrym otwarciu Bułgar obniżył swój poziom, a do głosu doszedł Sock, którego forhend funkcjonował znakomicie. W dziewiątym gemie Dimitrow odparł break pointa, ale przy drugim wyrzucił slajsa. Wynik seta na 6:4 Amerykanin ustalił wygrywającym serwisem.

W drugim gemie II partii Sock oddał podanie wyrzucając bekhend. Dimitrow poszedł za ciosem i głębokim forhendem wymuszającym błąd uzyskał przełamanie na 4:0. Amerykanin był całkowicie bezradny wobec niesłychanie rzetelnego w każdej strefie kortu rywala. Set dobiegł końca, gdy w szóstym gemie reprezentant USA zepsuł bekhend.

W gemie otwarcia III seta Sock zmarnował szansę na przełamanie wyrzucając forhend. Przez długi czas obaj tenisiści spokojnie utrzymywali podanie. Przy 3:4 w opałach znalazł się Amerykanin. Popełnił dwa podwójne błędy. Pierwszego break pointa reprezentant USA obronił, ale drugiego Dimitrow wykorzystał świetnym forhendem. W nerwowym dziewiątym gemie Bułgar zmarnował trzy piłki meczowe i odparł dwa break pointy. Spotkanie dobiegło końca, gdy na slajsa rywala Sock nie zdołał skutecznie odpowiedzieć i wpakował forhend w siatkę.

W trwającym godzinę i 59 minut spotkaniu Dimitrow dwa razy stracił podanie, a sam wykorzystał pięć z ośmiu break pointów. Bułgarowi zanotowano 25 kończących uderzeń i 33 niewymuszone błędy. Sock miał 20 piłek wygranych bezpośrednio i 37 pomyłek.

W niedzielnym finale (początek o godz. 19:00 czasu polskiego) Dimitrow zmierzy się z Davidem Goffinem, którego w fazie grupowej rozbił 6:0, 6:2. Bilans wszystkich spotkań obu tenisistów w głównym cyklu to 4-1 dla Bułgara. Po raz piąty zmierzą się w 2017 roku. Belg zwyciężył w Rotterdamie. Wcześniej zmierzyli się w ćwierćfinale Australian Open oraz w finale w Sofii.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)