WTA Sydney: Andżelika Kerber górą w starciu wielkoszlemowych mistrzyń, awans Dominiki Cibulkovej

Niemka Andżelika Kerber pokonała Amerykankę Venus Williams i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier w Sydney. Mecz II rundy wygrała również Dominika Cibulkova.

Andżelika Kerber Getty Images / Matt King / Stringer / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
W II rundzie Sydney International doszło do starcia wielkoszlemowych mistrzyń, Venus Williams (WTA 5) z Andżeliką Kerber (WTA 22). Amerykanka miała bardzo dobry ubiegły sezon. Osiągnęła w nim finały Australian Open, Wimbledonu i Mistrzostw WTA. Dla odmiany Niemka spisała się bardzo słabo i z pozycji liderki rankingu wypadła z czołowej "20". W środę w Sydney tenisistki długo musiały czekać, aby wyjść na kort, a było to spowodowane deszczem. Ostatecznie lepsza okazała się Kerber, która zwyciężyła 5:7, 6:3, 6:1.

W I secie Williams wróciła z 3:5, po drodze odpierając dwie piłki setowe. Od stanu 3:3 w II partii Kerber miała serię ośmiu z rzędu zdobytych gemów, a mogło być ich dziewięć. Przy stanie 5:7, 6:3, 5:0 zmarnowała trzy piłki meczowe. Po chwili zamknęła spotkanie przy własnym podaniu. Niemka podwyższyła na 5-3 bilans meczów z Amerykanką.

Było to starcie finalistek imprezy w Sydney. W 2014 roku Kerber w decydującym meczu przegrała z rewelacyjnie dysponowaną Cwetaną Pironkową. Williams w debiucie w sezonie 1998, jako 18-latka, wyeliminowała m.in. Martinę Hingis i doszła do drugiego finału w głównym cyklu (po US Open 1997). W nim lepsza od niej okazała się Arantxa Sanchez Vicario. Amerykanka w turnieju tym zagrała po raz pierwszy od 1999 roku.

W trwającym godzinę i 52 minuty meczu obie tenisistki miały problemy z serwisem. Kerber popełniła pięć, a Williams dziesięć podwójnych błędów. Niemka trzy razy straciła podanie, a sama wykorzystała sześć z 17 break pointów.

W I rundzie Jekaterina Makarowa (WTA 33) wyeliminowała mistrzynię Rolanda Garrosa 2017 Jelenę Ostapenko. W walce o ćwierćfinał Rosjanka nie wykorzystała prowadzenia 3:1 w I secie i przegrała 4:6, 1:6 z Barbora Strycova (WTA 21). W trwającym godzinę i 52 minuty spotkaniu Czeszka odparła 12 z 14 break pointów.

W ćwierćfinale zameldowała się Dominika Cibulkova (WTA 26), która pokonała 6:4, 6:4 Jelenę Wiesninę (WTA 17). Słowaczka zgarnęła 29 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zniwelowała siedem z 10 break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Kerber, z którą ma bilans spotkań 5-5.

Ashleigh Barty (WTA 19) wygrała 7:6(4), 6:1 z Ellen Perez (WTA 341). Wygrana 21-latki z Ipswich mogła być bardziej okazała, bo w I secie prowadziła 5:2. W ćwierćfinale spotka się ze Strycovą.

We wtorek dokończono też I rundę. Samantha Stosur (WTA 42) zwyciężyła 4:6, 7:5, 6:3 Carinę Witthöft (WTA 48) po dwóch godzinach i 26 minutach walki. Niemka popełniła osiem podwójnych błędów. Australijka odparła 10 z 13 break pointów. Kolejną przeciwniczką Stosur będzie Daria Gawriłowa (WTA 25), która pokonała 6:4, 1:6, 7:5 Olivię Rogowską (WTA 165).

Sydney International, Sydney (Australia)