ATP Marsylia: Stan Wawrinka nie dokończył meczu II rundy. Tomas Berdych z problemami, ale w ćwierćfinale

Stan Wawrinka w drugim secie poddał mecz z Ilją Iwaszką w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Marsylii. Tomas Berdych miał w czwartek trudną przeprawą ze Stefano Travaglią, ale awansował do ćwierćfinału.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Powrót do rozgrywek jest dla Stana Wawrinki wyjątkowo trudny. Szwajcar, który z powodu kontuzji i operacji kolana pauzował od lipca ubiegłego roku do połowy stycznia, w tym sezonie wziął udział w czterech turniejach i w każdym zanotował porażkę z o wiele niżej notowanym rywalem. W Australian Open przegrał z Tennysem Sandgrenem, w Sofii z Mirzą Basiciem, a w Rotterdamie z Tallonem Griekspoorem. W czwartek do tej listy zostało dopisane nazwisko Ilji Iwaszki. Wawrinka bowiem nie dokończył meczu II rundy imprezy ATP w Marsylii z białoruskim kwalifikantem, kreczując w drugim secie. Gdy opuszczał kort, w jego oczach pojawiły się łzy.

Pokonanie aktualnie 13. w rankingu ATP Wawrinki to dla Iwaszki, 193. gracza globu, pierwsze w karierze zwycięstwo nad przeciwnikiem z czołowej "70" klasyfikacji singlistów. Zarazem uzyskał premierowy awans do ćwierćfinału turnieju głównego cyklu. W tej fazie zmierzy się z Nicolasem Mahutem. Francuz w pojedynku mistrzów stylu serwis-wolej pokonał 3:6, 6:2, 6:4 Gillesa Mullera.

Bliski sensacyjnej wygranej był również inny tenisista, który do głównej drabinki Open 13 przebijał się przez eliminacje, Stefano Travaglia. Włoch, 129. zawodnik świata, jak równy z równym walczył z notowanym o 106. miejsc wyżej w światowym rankingu Tomasem Berdychem, lecz ostatecznie przegrał 7:5, 6:7(4), 3:6. Czech w 1/4 finału zagra z Damirem Dzumhurem, turniejową "siódemką".

Filip Krajinović wykorzystał pięć z dziesięciu piłek na przełamanie i zaskakująco łatwo (6:3, 6:3) poradził sobie z Gillesem Simonem, dwukrotnym mistrzem zmagań w Marsylii. O półfinał oznaczony numerem ósmym Serb powalczy z innym Francuzem, Lucasem Pouille'em.

Z kolei Karen Chaczanow oddał zaledwie trzy gemy Mischy Zverevowi. Rosjanin, który w ciągu 50 minut zapisał na swoim koncie cztery asy, 79 proc. wygranych punktów przy własnym podaniu i cztery przełamania, w następnej fazie zmierzy się z Julienem Benneteau.