ATP Rio de Janeiro: Gael Monfils wyeliminował Marina Cilicia. Kolejny krok Dominika Thiema

Gael Monfils w dwóch setach pokonał najwyżej rozstawionego Marina Cilicia w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 500 w Rio de Janeiro. Dominic Thiem wykonał kolejny krok w kierunku obrony tytułu.

Marcin Motyka
Gael Monfils Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Gael Monfils
Mecz Gaela Monfilsa z Marinem Ciliciem rozpoczął się w środę i został przerwany w newralgicznym momencie - przy stanie 7-7 w tie breaku drugiego seta (pierwszą partię Monfils wygrał 6:3) tuż po tym, jak Francuz nie wykorzystał meczbola. W czwartek zaraz po wznowieniu pierwszy punkt wywalczył Cilić, co dało mu setbola, ale od tego momentu zaczął się krótki koncert Monfilsa. Paryżanin obronił piłkę setową, wyrównał na 8-8. po czym wygrał dwie kolejne wymiany i zakończył cały pojedynek.

Tym samym Monfils podwyższył na 3-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z Ciliciem. Pokonując aktualnie trzeciego w rankingu ATP Chorwata, Francuz odniósł siódme w karierze zwycięstwo nad przeciwnikiem czołowej "trójki" klasyfikacji singlistów. Poprzednio tak wysoko notowanego rywala pokonał w kwietniu 2015 roku w Monte Carlo, gdy poradził sobie wówczas z drugim na świecie Rogerem Federerem.

- Czuję się dobrze i nie patrzę na liczby. Uważam, że wciąż wiele mi brakuje do najwyższej formy, ale będąc na korcie, walczę o każdy punkt - mówił Monfils, który w ćwierćfinale zmierzy się z Diego Schwartzmanem. - Zapowiada się świetny mecz. Schwartzman jest bardzo szybkim tenisistą, dlatego będę musiał grać agresywnie - dodał 31-latek z Paryża.

Dominic Thiem wykonał kolejny krok w kierunku obrony tytułu. W czwartek Austriak spędził na placu gry 36 minut. Po tym czasie jego rywal, Pablo Andujar, skreczował z powodu bólu ramienia. W 1/4 finału oznaczony numerem drugim Thiem zagra z Fernando Verdasco, który wyeliminował Nicolasa Kickera. - To będzie trudny mecz. On jest bardzo sprawnym tenisistą. Grając z nim, musisz być uważny i nie możesz pozwolić, by przejął inicjatywę, bo jeśli zacznie prowadzić wymianę forhendem, sprawa jest zakończona - ocenił zeszłoroczny mistrz Rio Open.

Fabio Fognini obronił meczbola i po tie breaku trzeciego seta ograł Tennysa Sandgrena. O półfinał rozstawiony z numerem piątym Włoch zmierzy się z Aljazem Bedene, który w czwartek sprawił niespodziankę i wyeliminował Pablo Carreno, turniejową "trójkę". - Nie jest łatwo stawić czoła komuś, z kim grało się siedmiokrotnie i nigdy nie wygrało - przyznał Słoweniec, nawiązując do bilansu spotkań z najbliższym przeciwnikiem.

Do ćwierćfinału awansował również Pablo Cuevas. Urugwajczyk, triumfator zmagań w Rio de Janeiro sprzed dwóch lat, wygrał 7:5, 6:1 z Gastao Eliasem, "szczęśliwym przegranym" z eliminacji. Następnym rywalem oznaczonego numerem siódmym Cuevasa będzie Nicolas Jarry.