ATP Rio de Janeiro: Fernando Verdasco bez podwójnej korony. Diego Schwartzman zdobył największy tytuł w karierze

Diego Schwartzman wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP World Tour 500 w Rio de Janeiro. W niedzielnym finale Argentyńczyk w dwóch setach pokonał Fernando Verdasco.

Marcin Motyka
Diego Schwartzman Getty Images / Buda Mendes / Na zdjęciu: Diego Schwartzman
Fernando Verdasco mógł dokonać nieczęstej sztuki i zmagania w turnieju ATP w Rio de Janeiro zakończyć w podwójnej koronie. Hiszpan, dla którego to debiutancki start w Rio Open, w sobotę wraz z Davidem Marrero sięgnął po tytuł w deblu, a w niedzielę zagrał w finale singla. Jego przeciwnikiem był Diego Schwartzman.

Verdasco, który w drodze do finału wyeliminował m.in. zeszłorocznego triumfatora Dominika Thiema i nawiązywał formą do najlepszego w karierze sezonu 2009, starał się grać agresywnie i posyłać jak najwięcej zagrań kończących. Ale po drugiej stronie siatki miał rywala doskonale czującego się wtedy, kiedy musi się bronić. Schwartzman to jeden z najniższych tenisistów w rozgrywkach (mierzy 170 cm wzrostu), ale zarazem jeden z najbardziej walecznych i najlepiej spisujących się w defensywie.

Hiszpan rozpoczął obiecująco - w gemie otwarcia wywalczył przełamanie. Ale Schwartzman szybko odrobił stratę i poszedł za ciosem, wygrywając partię otwarcia 6:2. Druga odsłona była bardziej wyrównana. W gemach trzecim i piątym Verdasco nie wykorzystał piłek na przełamanie, co zemściło się w szóstym, kiedy to sam oddał podanie. Schwartzman objął prowadzenie z przewagą seta oraz przełamania i tej przewagi już nie oddał.

Tym samym po 83 minutach Schwartzman mógł się cieszyć z triumfu w turnieju ATP World Tour 500 w Rio de Janeiro i zdobycia największego tytułu w karierze. Dla Argentyńczyka to drugie mistrzostwo w głównym cyklu. W maju 2016 roku wygrał imprezę rangi "250" w Stambule. Za triumf w Rio Open tenisista z Buenos Aires otrzyma 365,5 tys. dolarów premii finansowej oraz 500 punktów do rankingu ATP, dzięki którym w poniedziałek po raz pierwszy znajdzie się w czołowej "20" klasyfikacji singlistów.

Z kolei Verdasco poniósł 16. porażkę w 23. finale w karierze. Na singlowy tytuł czeka od kwietnia 2016 roku, gdy zwyciężył w Bukareszcie. Za występ w Rio de Janeiro zainkasuje 300 "oczek" do rankingu oraz 179,2 tys. dolarów.