WTA Bogota: Magda Linette nie wystąpi w półfinale. Dalila Jakupović wygrała trzysetowy pojedynek

Magda Linette nie poprawiła zeszłorocznego wyniku i nie wystąpi w półfinale turnieju WTA International na kortach ziemnych w Bogocie. W sobotnim pojedynku Polka musiała po trzech setach uznać wyższość Słowenki Dalili Jakupović.

Rafał Smoliński
Magda Linette Getty Images / Emmanuel Wong / Na zdjęciu: Magda Linette
Przebieg spotkania nie zaskoczył, wielkiego widowiska nie było. Panie wyszły na kort po kilkugodzinnych opadach deszczu, dlatego miały problemy z dostosowaniem się do warunków panujących na głównej arenie. Lepiej rozpoczęła Magda Linette (WTA 69), która szybko uzyskała przełamanie. Polka nie była jednak w stanie pójść za ciosem. W czwartym gemie straciła serwis po podwójnym błędzie, a następnie Słowenka wysunęła się na 5:2. Premierowej odsłony nie udało się uratować, ponieważ rywalka wykorzystała w dziewiątym gemie drugą piłkę setową.

Linette miała w partii otwarcia za dużo błędów własnych. W przerwie pojawił się trener Izo Zunić, który zalecił podopiecznej odważniejszą grę i przede wszystkim poprawę poruszania się po korcie. Z czasem zmiany dało się zauważyć, choć to Dalila Jakupović (WTA 141) przełamała na 3:2 i była bliżej wygranej. Dopiero wówczas pojawiły się agresywne returny i głębokie zagrania ze strony naszej tenisistki. Był to najlepszy okres gry w wykonaniu zawodniczki z Poznania, która zapisała na swoje konto cztery gemy z rzędu i wyrównała stan pojedynku.

Losy decydującego seta rozstrzygnęły się w pierwszych gemach. Linette miała wielką szansę wypracować przewagę, lecz w gemie otwarcia nie wykorzystała słabszego serwisu przeciwniczki i zmarnowała kilka break pointów. Był to punkt zwrotny całego pojedynku, bowiem Polka nie wyrzuciła z głowy zaprzepaszczonej okazji, a Jakupović konsekwentnie zwiększała prowadzenie. Znów na korcie pojawił się trener Zunić, lecz tym razem nie udało się mu uspokoić podopiecznej. Poznanianka obroniła jeszcze trzy piłki meczowe przy własnym podaniu w szóstym gemie, zanim Słowenka zwieńczyła spotkanie przy czwartym meczbolu wynikiem 6:3, 3:6, 6:1.

Linette po raz drugi w obecnym sezonie odpadła na etapie ćwierćfinału. Wcześniej osiągnęła tę fazę podczas imprezy na kortach twardych w Tajpej. Wynik uzyskany w kolumbijskiej stolicy pozwoli jej zachować 60 punktów do rankingu WTA. Teraz poznaniankę czeka parę tygodni przygotowań do kolejnych startów.

Jakupović zanotowała w Bogocie najlepszy rezultat w swoich startach w głównym cyklu. Reprezentantka Słowenii jeszcze w sobotę przystąpiła do walki o premierowy finał, ale jej przeciwniczka, oznaczona piątym numerem Lara Arruabarrena, zachowała więcej sił, ponieważ swój ćwierćfinał zagrała już w piątek. Ona też triumfowała zdecydowanie 6:1, 6:2. Hiszpanka wygrała zawody w kolumbijskiej stolicy w sezonie 2012, a w zeszłym roku osiągnęła finał, w którym uległa Włoszce Francesce Schiavone. W niedzielę zagra o tytuł ze Słowaczką Anną Karoliną Schmiedlovą.

Claro Open Colsanitas, Bogota (Kolumbia)