Puchar Federacji: Parmentier postraszyła Stephens. Odrodzona Mladenović pokonała Vandeweghe

Po pierwszym dniu Francja remisuje z USA w półfinale Grupy Światowej Pucharu Federacji. Singlowe zwycięstwa odniosły Sloane Stephens i Kristina Mladenović.

Kristina Mladenović Getty Images / Zak Kaczmarek / Na zdjęciu: Kristina Mladenović
Grająca w trzyosobowym składzie Francja nie padła na kolana przed mocnymi Amerykankami. Już w pierwszej grze półfinału Pucharu Federacji Pauline Parmentier (WTA 122) stoczyła zażarty bój ze Sloane Stephens (WTA 9). W pierwszym secie 32-latka z Paryża prowadziła 5:2, a przy 5:4 miała pięć piłek setowych. Amerykanka była górą w tie breaku, ale to nie podcięło skrzydeł reprezentantce gospodarzy. W drugiej partii walka była równie zacięta. Francuzka prowadziła 4:3 z przełamaniem, jednak ostatecznie mistrzyni US Open zwyciężyła 7:6(3), 7:5.

W trwającej dwie godziny i 23 minuty bitwie Stephens obroniła 11 z 14 break pointów, a sama uzyskała cztery przełamania. Amerykanka posłała 23 kończące uderzenia i popełniła 52 niewymuszone błędy. Parmentier miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 54 pomyłki. Stephens podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Francuzką.

Na 1-1 wyrównała Kristina Mladenović (WTA 20), która pokonała 1:6, 6:3, 6:2 Coco Vandeweghe (WTA 16). Francuzka odrodziła się po przegraniu pierwszej partii, w której zdobyła tylko 15 punktów. W drugim secie Amerykanka z 0:3, 15-40 wyrównała na 3:3, ale w dalszej fazie meczu miała niewiele do powiedzenia. Mladenović poprawiła na 2-5 bilans konfrontacji z Vandeweghe.

W trwającym godzinę i 48 minut spotkaniu było 11 przełamań, z czego sześć dla Mladenović. Reprezentantce gospodarzy zanotowano 17 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Vandeweghe naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Francuzka zdobyła o sześć punktów więcej od Amerykanki (75-69).

Reprezentacja USA w ubiegłym sezonie święciła 18. triumf w Pucharze Federacji. Francja wygrała rozgrywki dwa razy (1997, 2003). Dwa lata temu wystąpiła w finale po raz pierwszy od 2005 roku.

Francja - USA 1:1, Arena Du Pays D'Aix, Aix-en-Provence (Francja)