WTA Stuttgart: Caroline Garcia przetrwała szturm Marii Szarapowej i zagra z Martą Kostiuk

Francuzka Caroline Garcia pokonała Rosjankę Marię Szarapową i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier rozgrywanego w Stuttgarcie.

Caroline Garcia Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Caroline Garcia
W I rundzie turnieju w Stuttgarcie doszło do starcia Caroline Garcii (WTA 7) z Marią Szarapową (WTA 41). Pierwsze spotkanie obu tenisistek miało miejsce w II rundzie Rolanda Garrosa 2011. Francuzka nie wykorzystała wówczas prowadzenia 6:3, 4:1 i przegrała 6:3, 4:6, 0:6. We wtorek tenisistka z Lyonu zwyciężyła 3:6, 7:6(6), 6:4.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Szarapowa uzyskała na 2:0. W drugiej partii Rosjanka z 2:4 doprowadziła do tie breaka, a w nim odparła trzy piłki setowe przy 3-6, ale nie udało się jej zakończyć meczu. W decydującej odsłonie Garcia wróciła z 0:2 i po dwóch godzinach i 44 minutach awansowała do II rundy.

Szarapowa zaserwowała 17 asów i popełniła 10 podwójnych błędów. Obie tenisistki uzyskały po trzy przełamania, a Rosjanka zdobyła o pięć punktów więcej (109-104). Byłej liderce rankingu naliczono 39 kończących uderzeń i 25 niewymuszonych błędów. Garcia miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.

W ubiegłym roku w Stuttgarcie miał miejsce powrót Szarapowej po zawieszeniu za doping. Doszła wówczas do półfinału, w którym przegrała z Kristiną Mladenović. Rosjanka to trzykrotna mistrzyni tej imprezy (2012-2014). Przegrywając z Garcią z trzeciego kolejnego turnieju odpadła w I rundzie. W Dosze jej pogromczynią była Rumunka Monica Niculescu, a w Indian Wells uległa Japonce Naomi Osace, późniejszej triumfatorce.

Garcia po raz pierwszy pokonała Szarapową (bilans 1-4). Francuzka po raz trzeci gra w Stuttgarcie. Trzy lata temu w drodze do ćwierćfinału odprawiła Anę Ivanović, ówczesną szóstą rakietę globu. W 2016 roku w I rundzie przegrała z Moniką Niculescu.

Marta Kostiuk (WTA 158) pokonała 6:4, 6:1 Antonię Lottner (WTA 155). W ciągu 79 minut Ukrainka zaserwowała sześć asów i obroniła osiem z dziewięciu break pointów. W styczniu 15-latka w wielkoszlemowym debiucie doszła do III rundy Australian Open. W ubiegłym roku Kostiuk triumfowała w Melbourne w turnieju juniorek. Kolejną rywalką Ukrainki będzie Garcia.

Karolina Pliskova (WTA 6) rozbiła 6:2, 6:2 Kiki Bertens (WTA 21), półfinalistkę Rolanda Garrosa 2016. W ciągu 58 minut Czeszka zaserwowała sześć asów i zdobyła 21 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy break pointy, a sama wykorzystała cztery z pięciu okazji na przełamanie.

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)