WTA Stuttgart: Coco Vandeweghe lepsza od Caroline Garcii. Pierwszy finał Amerykanki na korcie ziemnym

Amerykanka Coco Vandeweghe pokonała Francuzkę Caroline Garcię i awansowała do finału turnieju WTA Premier rozgrywanego w Stuttgarcie.

Coco Vandeweghe Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Coco Vandeweghe
Coco Vandeweghe (WTA 16) w drodze do finału w Stuttgarcie straciła jednego seta, w II rundzie z Laurą Siegemund. Turniej rozpoczęła od rozbicia 6:1, 6:0 mistrzyni US Open, Sloane Stephens. W ćwierćfinale Amerykanka oddała pięć gemów liderce rankingu, Simonie Halep. W półfinale wygrała 6:4, 6:2 z Caroline Garcią (WTA 7).

Pierwszy break point w meczu został wywalczony przez Vandeweghe przy 4:4 szczęśliwym zagraniem po taśmie. Amerykanka przełamanie zaliczyła świetnym returnem. Set dobiegł końca, gdy Garcia wyrzuciła forhend.

Przy 2:2 w II partii Vandeweghe zaliczyła przełamanie popisując się genialnym odegraniem stop woleja rywalki. Garcia nie miała żadnego pomysłu na bardzo dobrze poruszającą się po korcie, skuteczną Amerykankę. W siódmym gemie Francuzka oddała podanie wyrzucając forhend. Wynik meczu na 6:4, 6:2 tenisistka z Rancho Santa Fe ustaliła wygrywającym serwisem.

W trwającym 74 minuty meczu Vandeweghe zdobyła 22 z 24 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała wszystkie trzy break pointy. Garcia nie miała ani jednej okazji na przełamanie. Francuzce naliczono siedem kończących uderzeń i 13 niewymuszonych błędów. Amerykanka miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 11 pomyłek.

Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. Dwa wcześniejsze odbyły się na korcie twardym w Wuhanie. W 2014 górą była Garcia, a w 2015 roku ze zwycięstwa cieszyła się Vandeweghe.

Amerykanka awansowała do szóstego singlowego finału w głównym cyklu, pierwszego na korcie ziemnym. W niedzielę powalczy o trzeci tytuł, a jej rywalką będzie Karolina Pliskova. W 2014 i 2016 roku Vandeweghe triumfowała na trawie w Den Bosch.

Vandeweghe to pierwsza amerykańska finalistka turnieju w Stuttgarcie od czasu Lindsay Davenport, trzykrotnej mistrzyni (2001, 2004, 2005). Wcześniej w imprezie tej triumfowały jeszcze dwie reprezentantki USA, Tracy Austin (cztery tytuły z rzędu w latach 1978-1981) i Martina Navratilova (1982, 1983, 1986-1988, 1992).

Porsche Tennis Grand Prix, Stuttgart (Niemcy)