WTA Madryt: Elina Switolina i Caroline Garcia w II rundzie. Lara Arruabarrena lepsza od Marty Kostiuk

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Elina Switolina
Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Elina Switolina

Ukrainka Elina Switolina pokonała Francuzkę Alize Cornet i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier Mandatory na kortach ziemnych w Madrycie.

W sobotę w Madrycie rozpoczął się trzeci w tym roku turniej rangi Premier Mandatory, po Indian Wells i Miami. Elina Switolina (WTA 4) w 72 minuty pokonała 6:2, 6:2 Alize Cornet (WTA 34) i wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Francuzką. Ukrainka zdobyła 20 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Czeszka Barbora Strycova lub Hiszpanka Carla Suarez.

Caroline Garcia (WTA 7) wygrała 6:1, 7:5 z Dominiką Cibulkovą (WTA 33), finalistką imprezy z 2016 roku. W drugim secie Francuzka wróciła ze stanu 0:2. W trwającym godzinę i 40 minut meczu zaserwowała siedem asów i obroniła dziewięć z 10 break pointów. Było to drugie spotkanie obu tenisistek w Madrycie. W 2016 roku w trzech setach zwyciężyła Słowaczka. Bilans ich wszystkich meczów to teraz 3-1 dla Garcii.

W II rundzie Francuzka zmierzy się z Petrą Martić (WTA 40), która pokonała 6:4, 6:2 Swietłanę Kuzniecowę (WTA 28), finalistkę imprezy z 2015 roku. W ciągu 77 minut Chorwatka zgarnęła 21 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie pięć z 12 okazji.

Kiki Bertens (WTA 20) wróciła z 1:4 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 6:4 Marię Sakkari (WTA 42). W trwającym 86 minut meczu Holenderka zaserwowała sześć asów, zdobyła 28 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała trzy z ośmiu break pointów.

Lara Arruabarrena (WTA 80) zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:2 Martę Kostiuk (WTA 134). W ciągu godziny i 40 minut Ukrainka popełniła 10 podwójnych błędów. W sumie miała 55 pomyłek przy 44 piłkach wygranych bezpośrednio. Uzyskała trzy przełamania, a sama sześć razy oddała podanie. Hiszpance zanotowano 12 kończących uderzeń i 19 niewymuszonych błędów.

15-letnia Kostiuk w styczniu w Australian Open zanotowała debiut w głównym cyklu. Została najmłodszą tenisistką, która wygrała mecz w Melbourne od 1996 roku (Martina Hingis) i doszła do III rundy wielkoszlemowej imprezy od czasu Mirjany Lucić-Baroni (US Open 1997). W lutym w Pucharze Federacji Ukrainka pokonała Darię Gawriłową. Pod koniec kwietnia w kwalifikacjach w Stuttgarcie wygrała z Alize Cornet, a w II rundzie turnieju głównego urwała seta Caroline Garcii.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania) WTA Premier Mandatory, kort ziemny, pula nagród 6,685 mln euro sobota, 5 maja

I runda gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 4) - Alize Cornet (Francja) 6:2, 6:2 Caroline Garcia (Francja, 7) - Dominika Cibulkova (Słowacja) 6:1, 7:5 Kiki Bertens (Holandia) - Maria Sakkari (Grecja) 6:4, 6:4 Petra Martić (Chorwacja) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja) 6:4, 6:2 Lara Arruabarrena (Hiszpania, WC) - Marta Kostiuk (Ukraina, WC) 6:3, 4:6, 6:2

Kto awansuje do III rundy turnieju WTA w Madrycie?