WTA Madryt: Simona Halep zakończyła serię Elise Mertens. Awans wytrwałej Petry Kvitovej

Rumunka Simona Halep pokonała Belgijkę Elise Mertens i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Simona Halep Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Simona Halep
W II rundzie madryckiej imprezy doszło do starcia niepokonanej od 13 meczów Elise Mertens (WTA 16) z Simoną Halep, która w stolicy Hiszpanii wygrała 13 meczów z rzędu. Seria półfinalistki tegorocznego Australian Open dobiegła końca. Rumunka rozbiła Belgijkę 6:0, 6:3. Liderka rankingu obroniła trzy break pointy, wszystkie w drugim secie. Przy stanie 6:0, 5:3 rozegrany został najlepszy gem meczu. Mertens odparła w nim cztery piłki meczowe, ale przy piątej popełniła podwójny błąd.

W ciągu 71 minut Rumunka zdobyła 22 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 23 kończące uderzenia i 18 niewymuszonych błędów. Mertens miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Dla Belgijki, która w tym roku triumfowała w Hobart, Lugano i Rabacie, był to pierwszy występ w stolicy Hiszpanii. Halep ma szansę zostać pierwszą tenisistką, która zwycięży w trzech edycjach z rzędu madryckiej imprezy.

W III rundzie Rumunka zmierzy się z Kristyną Pliskovą (WTA 94), która pokonała 7:5, 6:2 Sarę Sorribes (WTA 129). W trwającym 84 minuty spotkaniu Czeszka zgarnęła 28 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu okazji. W ubiegłym sezonie zmierzyła się z Halep w I rundzie madryckiej imprezy. Urwała wówczas Rumunce trzy gemy.

Petra Kvitova (WTA 10) zwyciężyła 6:3, 7:6(8) Monikę Puig (WTA 65) i jest niepokonana już od siedmiu meczów. W pierwszym secie Czeszka od 2:3 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii dwukrotna mistrzyni Wimbledonu obroniła osiem break pointów, po dwa w pierwszym i 11. gemie oraz cztery w piątym. W trwającym godzinę i 53 minuty meczu Kvitova zdobyła o cztery punkty więcej od mistrzyni olimpijskiej (82-78). Posłała 30 kończących uderzeń przy 41 niewymuszonych błędach. Puig miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

W ubiegłym tygodniu Kvitova zdobyła tytuł w Pradze. W drugiej partii meczu z Puig po Czeszce widać było zmęczenie, ale skruszyła opór Portorykanki. W tie breaku dwukrotna mistrzyni Wimbledonu wróciła z 2-4, a przy 6-7 obroniła piłkę setową. Sama wykorzystała trzeciego meczbola.

Kvitova przegrała dwa wcześniejsze mecze z Puig. Oba odbyły się w 2016 roku i Portorykanka wygrała je po trzysetowych bojach, w półfinale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i w II rundzie w Tokio. Czeszka pozostaje w grze o trzeci tytuł w Madrycie (2011, 2015). Dla Puig był to czwarty występ w imprezie. W 2015, 2016 i 2017 roku odpadła w I rundzie. Kolejną rywalką Kvitovej będzie Białorusinka Alaksandra Sasnowicz lub Estonka Anett Kontaveit.