ATP Belgrad: deblowy triumf Kubota!

Łukasz Kubot i Oliver Marach wygrali turniej Serbia Open rozgrywany na kortach ziemnych w Belgradzie (z pulą nagród 450 tys. euro). W finale gry podwójnej polsko-austriacka para pokonała Johana Brunstroma i Jeana-Juliena Rojera 6:2, 7:6 (7-3).

Kubot i Marach rozpoczęli to spotkanie od prowadzenia 2:0, jednak po chwili był już remis 2:2, bo Brunstrom i Rojer odrobili stratę przełamanie. Polak i Austriak podkręcili tempo, wygrali cztery gemy z rzędu i wygrali pierwszego seta 6:2. Przy piłce setowej Marach zaserwował asa i był to pierwszy ich punkt zdobyty bezpośrednio z zagrywki w tym spotkaniu.

Początek drugiego seta miał podobny przebieg, tyle, że tym razem to Brunstrom i Rojer prowadzili 2:0, z tą różnicą, że Szwed i reprezentant Antyli Holenderskich rozpoczęli od utrzymania serwisu, a następnie przełamali rywali. Po chwili podwyższyli prowadzenie na 3:0, bo po raz drugi wygrali własne podanie. Polak i Austriak jednak odrobili stratę przełamania i po sześciu gemach był remis 3:3. Do końca seta obie pary utrzymywały już swoje podanie, więc jego losy musiał rozstrzygnąć tie-break.

Od stanu 3-3 Kubot i Marach zdobyli trzy punkty z rzędu, co im dało trzy piłki meczowe. Wykorzystali pierwszą z nich i mogli świętować drugi wspólny triumf deblowy. W kwietniu wygrali turniej w Casablance. Poza tym zaliczyli jeszcze półfinały Australian Open i w Costa do Sauipe oraz finał w Acapulco.

W tym wspaniałym dla siebie tygodniu Łukasz Kubot wystąpił również w finale gry pojedynczej, co było jego pierwszym takim wyczynem w karierze. Ambitnie walczył z reprezentantem gospodarzy Novakiem Djokovicem. W drugim secie prowadził nawet 5:2, ale nie dał rady doprowadzić tego seta do szczęśliwego dla siebie końca i przegrał z trzecim tenisistą świata po blisko dwóch godzinach walki.

Za finał singla i triumf w deblu Polak zarobił w sumie 51.075 euro oraz otrzymał 150 punktów do rankingu singlowego i 250 do rankingu deblowego.

Serbia Open 2009, Belgrad (Serbia)
ATP World Tour 250, pula nagród 450 tys. euro
niedziela, 10 maja 2009
wyniki

finał gry pojedynczej:

Novak Djokovic (Serbia, 1) - Łukasz Kubot (Polska, LL) 6:3, 7:6 (7-0)

finał gry podwójnej:

Łukasz Kubot/Oliver Marach (Polska/Austria, 2) - Johan Brunstrom/Jean-Julien Rojer (Szwecja/Antyle Holenderskie) 6:2, 7:6 (7-3)