Roland Garros: Maria Szarapowa zagra z Karoliną Pliskovą. Simona Halep pewnym krokiem w III rundzie

Maria Szarapowa w dwóch zaciętych setach pokonała Donnę Vekić i w III rundzie Rolanda Garrosa zmierzy się z Karoliną Pliskovą. Drugi mecz w turnieju wygrała Simona Halep.
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Maria Szarapowa

Maria Szarapowa (WTA 30) nie zachwyciła, ale jest w III rundzie Rolanda Garrosa. W pierwszym meczu Rosjanka straciła seta z Holenderką Richel Hogenkamp. W czwartek była liderka rankingu wygrała 7:5, 6:4 z Donną Vekić (WTA 50). W pierwszym secie Chorwatka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale straciła dwa kolejne gemy. W drugiej partii ponownie odrabiała straty. Z 2:5 zbliżyła się na 4:5. Następnie obroniła pięć piłek meczowych, ale szóstą Szarapowa wykorzystała returnem.

W trwającym godzinę i 57 minut meczu Szarapowa obroniła dziewięć z 13 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 12 szans na przełamanie. Rosjanka posłała 29 kończących uderzeń i popełniła 31 niewymuszonych błędów. Vekić naliczono 22 piłki wygrane bezpośrednio i 24 pomyłki.

W III rundzie Szarapowa zmierzy się z Karoliną Pliskovą (WTA 6), która pokonała 6:3, 4:6, 6:1 Lucie Safarovą (WTA 53), finalistkę Rolanda Garrosa 2015. W ciągu godziny i 44 minut szósta rakieta globu zaserwowała 12 asów. Zanotowano jej 33 kończące uderzenia i 25 niewymuszonych błędów. Safarova miała 30 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. Pliskova podwyższyła na 7-2 bilans spotkań z rodaczką. Z Szarapową zagra po raz drugi. Trzy lata temu w Pucharze Federacji górą była Rosjanka.

Simona Halep wygrała 6:3, 6:1 z Taylor Townsend (WTA 72). W pierwszym secie Amerykanka z 1:5 zbliżyła się na 3:5 po obronie czterech piłek setowych, ale w dziewiątym gemie oddała podanie. W drugiej partii Rumunka nie miała już żadnej chwili słabości i spokojnie awansowała do III rundy. W ciągu 68 minut liderka rankingu zapisała na swoje konto 21 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach.

Kolejną rywalką Halep będzie Andrea Petković (WTA 107), półfinalistka Rolanda Garrosa 2014. W I rundzie Niemka odprawiła Kristinę Mladenović, a w czwartek pokonała 6:0, 7:6(2) Bethanie Mattek-Sands (WTA 202). W drugim secie była dziewiąta rakieta globu wróciła ze stanu 2:4. Halep wygrała sześć z siedmiu dotychczasowych meczów z Petković. W półfinale Rolanda Garrosa 2014 Rumunka zwyciężyła 6:2, 7:6(4).

Łesia Curenko (WTA 39) wygrała 3:6, 6:4, 6:0 z Coco Vandeweghe (WTA 15). W trwającym godzinę i 48 minut meczu Ukrainka wykorzystała pięć z 11 break pointów. Naliczono jej 17 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Amerykanka miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 46 pomyłek. Curenko drugi rok z rzędu zagra w III rundzie Rolanda Garrosa. Jedyny raz do 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy doszła w US Open 2016. O wyrównanie tego rezultatu Ukrainka zmierzy się z Magdaleną Rybarikovą.