Roland Garros: Rafael Nadal - Richard Gasquet 16:0. David Goffin obronił meczbole i pokonał Gaela Monfilsa

Rafael Nadal w trzech setach rozbił Richarda Gasqueta w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu wielkoszlemowego Roland Garros 2018. David Goffin obronił cztery meczbole i wygrał dwudniowy pojedynek z Gaelem Monfilsem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal jest tenisistą uwielbianym w Paryżu i przeważnie może liczyć na wsparcie kibiców. Ale sobota była jednym z tych nielicznych dni, kiedy to francuska widownia mocniej kibicowała rywalowi Hiszpana. W III rundzie Roland Garros 2018 Nadal zmierzył się bowiem z nadzieją gospodarzy, Richardem Gasquetem. Rafa jednak zrobił to, co zwykle czyni ze swoimi przeciwnikami - zdeklasował Francuza, odnosząc przekonujące zwycięstwo.

Już po 14 minutach gry Nadal prowadził 5:0 i zdobył 20 z 22 rozegranych punktów. Pierwszego seta ostatecznie wygrał 6:3. Dwie kolejne partie miały identyczny przebieg. Hiszpan, dziesięciokrotny mistrz Rolanda Garrosa, mając poczucie ogromnej dominacji, grając pewnie i swobodnie, przy pierwszych okazjach przełamywał podanie Gasqueta, a następnie powiększał swoją przewagę. Mecz zakończył się wygraną tenisisty z Majorki 6:3, 6:2, 6:2.

Nadal, który tym samym podwyższył na 16-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z Gasquetem, w ciągu 118 minut zaserwował trzy asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał sześć z dziewięciu break pointów, posłał 37 zagrań kończących, popełnił 16 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 93 punkty, o 36 więcej od rywala. Francuzowi z kolei zapisano osiem asów, 19 uderzeń wygrywających i 24 pomyłki własne.

Dla Nadala to 82. wygrany mecz na kortach Rolanda Garrosa i 12. awans do IV rundy tego turnieju (oba osiągnięcia są rekordami). Wygrywając, również po raz 40. doszedł do 1/8 finału imprezy Wielkiego Szlema. Został szóstym graczem w erze zawodowego tenisa, który co najmniej 40-krotnie meldował się w najlepszej "16" zawodów wielkoszlemowych.

- Przez cały mecz dobrze się czułem. W pierwszych gemach on grał wolno i dawał mi wiele miejsca, a ja świetnie zacząłem i zdobyłem pięć gemów z rzędu. Później wprawdzie nieco się rozluźniłem, ale na początku drugiego seta znów go przełamałem - analizował Nadal. Hiszpan w IV rundzie zmierzy się z Maximilianem Martererem.

Odpadł także inny faworyt gospodarzy, Gael Monfils, który przegrał dwudniowy mecz z Davidem Goffinem. Pojedynek został przerwany w piątek przy prowadzeniu Belga 6:7(6), 6:3 i 3:2. W sobotę Francuz podjął walkę. Wygrał czwartego seta, w dziesiątym gemie czwartej odsłony miał cztery piłki meczowe, ale ostatecznie przegrał 7:6(6), 3:6, 6:4, 5:7, 2:6. Dla Goffina to trzeci awans do 1/8 finału paryskiego turnieju. O ćwierćfinał powalczy z Marco Cecchinato.

Kolejną parę IV rundy utworzyli natomiast Diego Schwartzman i Kevin Anderson. Rozstawiony z numerem 11. Argentyńczyk w sobotę pokonał 7:5, 6:3, 6:3 Bornę Coricia, z kolei oznaczony "szóstką" Afrykaner okazał się lepszy od Mischy Zvereva, wygrywając w czterech setach.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 39,197 mln euro
sobota, 2 czerwca

III runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Richard Gasquet (Francja, 27) 6:3, 6:2, 6:2
Kevin Anderson (RPA, 6) - Mischa Zverev (Niemcy) 6:1, 6:7(3), 6:3, 7:6(4)
David Goffin (Belgia, 8) - Gael Monfils (Francja, 32) 6:7(6), 6:3, 4:6, 7:5, 6:3
Diego Schwartzman (Argentyna, 11) - Borna Corić (Chorwacja) 7:5, 6:3, 6:3