Wimbledon: Rafael Nadal przegonił Demona. Hiszpan pozostanie liderem rankingu

Rafael Nadal w trzech setach pokonał Alexa de Minaura w III rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2018. Dzięki temu zwycięstwu Hiszpan zapewnił sobie pozostanie na pozycji lidera rankingu ATP.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Ma 19 lat, pseudonim Demon, w ojczyźnie uznają go za brylant, a trenowany jest przez swojego idola z dzieciństwa, Lleytona Hewitta. Alex de Minaur, bo o nim mowa, w sobotę stanął przed najpoważniejszym wyzwaniem w krótkiej zawodowej karierze. W III rundzie Wimbledonu 2018 na korcie centralnym, świątyni tenisa, zmierzył się z aktualnym liderem rankingu ATP, Rafaelem Nadalem.

De Minaur nie miał jednak wiele do powiedzenia w tym pojedynku. Nadal przegonił Demona. W przenośni, eliminując go z turnieju, jak i dosłownie. Hiszpan bowiem zmuszał swojego przeciwnika do niesamowitej pracy. Australijczyk w niemal każdej wymianie musiał biegać od linii do linii. Robił to z werwą i z ambicją, choć bardzo często mógł tylko bezradnie odprowadzać piłkę wzrokiem. Mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem faworyzowanego Nadala 6:1, 6:2, 6:4.

- Cieszę się, że awansowałem do IV rundy. To dla mnie miła wiadomość. Grałem z tenisistą, który jest bardzo młody i ma mnóstwo energii. Mam pozytywne odczucia po tym meczu. Miałem kilka trudnych momentów na początku pojedynku i w trzecim secie, ale jestem zadowolony - powiedział Nadal, który w ciągu 122 minut gry zaserwował pięć asów, uzyskał pięć przełamań, posłał 30 zagrań kończących i popełnił 19 niewymuszonych błędów.

Gdyby Nadal przegrał, a w przyszłą niedzielę Roger Federer zdobyłby tytuł, Hiszpan straciłby pierwsze miejsce w rankingu ATP właśnie na rzecz Szwajcara. Zwycięstwo nad De Minaurem oznacza, że tenisista z Majorki po zakończeniu Wimbledonu wciąż będzie zajmował najwyższą lokatę w klasyfikacji singlistów.

Nadal, dla którego to 15. wygrana z rzędu, w 1/8 finału stanie naprzeciw Jiriego Vesely'ego. Z Czechem zmierzył się w lipcu 2015 roku w Hamburgu i zwyciężył 6:4, 7:6(2). Vesely w sobotę wygrał 7:6(4), 3:6, 6:3, 6:2 z oznaczonym numerem 19. Fabio Fogninim i wyrównał swój najlepszy rezultat w imprezie Wielkiego Szlema.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)