Wimbledon: szybki awans Sereny Williams. Amerykanka najniżej notowaną ćwierćfinalistką w Erze Otwartej

Serena Williams łatwo pokonała Jewgieniję Rodinę i awansowała do ćwierćfinału Wimbledonu. Daria Kasatkina w trzech setach wygrała z Alison van Uytvanck.

Serena Williams Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Serena Williams
Wimbledon 2018 to dla Sereny Williams (WTA 181) czwarty turniej po urodzeniu dziecka. W Indian Wells wygrała dwa mecze, w Miami odpadła w I rundzie, a w Rolandzie Garrosie oddała walkowerem spotkanie 1/8 finału z Marią Szarapową. W poniedziałek w Londynie Amerykanka pokonała 6:2, 6:2 Jewgieniję Rodinę (WTA 120) w starciu tenisowych matek i awansowała do ćwierćfinału.

W trwającym 62 minuty meczu Williams raz straciła podanie. W drugim secie Rodina z 0:3 zbliżyła się na 2:3, ale przegrała trzy kolejne gemy. Amerykanka wykorzystała pięć z sześciu break pointów i zaserwowała 10 asów. Posłała 30 kończących uderzeń przy 11 niewymuszonych błędach. Rosjanka miała pięć piłek wygranych bezpośrednio i 10 pomyłek. Było to pierwsze spotkanie obu tenisistek.

W wieku 29 lat Rodina po raz pierwszy awansowała do IV rundy wielkoszlemowego turnieju. Williams pozostaje w grze o ósmy triumf w Wimbledonie i 24. w największych imprezach, co pozwoliłoby jej wyrównać rekord Margaret Smith Court. Dla Amerykanki to 18. występ w Londynie i po raz 13. awansowała do ćwierćfinału.

Williams została najniżej klasyfikowaną ćwierćfinalistką Wimbledonu w zawodowym tenisie, czyli w Erze Otwartej (od 1968 roku). Wcześniej była nią Mirjana Lucić-Baroni, która tę fazę osiągnęła w 1999 roku jako 134. rakieta globu. Następną przeciwniczką Amerykanki będzie Włoszka Camila Giorgi, z którą wygrała wszystkie trzy dotychczasowe spotkania bez straty seta.

Daria Kasatkina (WTA 14) zwyciężyła 6:7(6), 6:3, 6:2 Alison van Uytvanck (WTA 47). Obie tenisistki po raz pierwszy wystąpiły w IV rundzie Wimbledonu. Obie wcześniej osiągnęły po jednym wielkoszlemowym ćwierćfinale w Paryżu (Belgijka w 2015 roku, Rosjanka w obecnym sezonie). W pierwszej partii tenisistka z Togliatti z 2:4 doprowadziła do tie breaka, a w nim zmarnowała piłkę setową przy 6:5. W dwóch kolejnych setach przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę.

W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu Kasatkina miała o 11 kończących uderzeń mniej od rywalki (31 do 42). Rosjanka popełniła tylko 17 niewymuszonych błędów, a van Uytvanck zrobiła ich 38. Tenisistka z Togliatti zdobyła 14 z 16 punktów przy siatce i obroniła siedem z 11 break pointów. Kolejną rywalką Kasatkiny będzie Andżelika Kerber, z którą ma bilans meczów 3-3.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)