ATP Waszyngton: deszcz, 5,5 godziny przerwy i zwycięstwo. Hubert Hurkacz w II rundzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Agencja Gazeta / Łukasz Cynalewski / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Agencja Gazeta / Łukasz Cynalewski / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz awansował do 1/16 finału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Waszyngtonie. W przerwanym na 5,5 godziny z powodu opadów deszczu pojedynku I rundy Polak w dwóch setach pokonał Ilję Iwaszkę.

Hubert Hurkacz jako ostatni wszedł do głównej drabinki turnieju ATP w Waszyngtonie. Skorzystał na wycofaniu się finalisty niedawnego Wimbledonu Kevina Andersona. Tym samym 21-latek z Wrocławia po raz pierwszy w karierze wystąpił w imprezie rangi ATP World Tour bez potrzeby przebijania się przez kwalifikacje. W I rundzie Polak trafił na Ilję Iwaszkę.

Hurkacz w drabince znalazł się ledwie kilka godzin przed losowaniem, ale za to w II rundzie zameldował się jako jeden z pierwszych. Pokonał bowiem Białorusina i odniósł premierowe w karierze zwycięstwo w imprezie rangi ATP World Tour. Trzy poprzednie wygrane w głównym cyklu męskich rozgrywek zanotował w rozgrywanych pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Tenisa (ITF) Pucharze Davisa (dwa wygrane mecze) i w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie.

Jednak w początkowej fazie spotkania Hurkacz nie prezentował się dobrze. Popełniał proste błędy i miał problemy z serwisem. Wszystko odmieniło się przy stanie 2:4. Wówczas Polak wzniósł się na wyższy poziom, a jego serwis i podanie stały się niezwykle groźne dla Iwaszki.

W ósmym gemie Hurkacz odrobił stratę przełamania i wyrównał na 4:4. Poszedł po tym za ciosem i w dziesiątym wypracował sobie piłki setowe. Dwóch pierwszych nie wykorzystał, ale przy trzeciej pomógł mu rywal, posyłając forhend w aut. Tym sposobem premierowy set zakończył się wygraną wrocławianina 6:4.

Przy stanie 1:1 w drugiej partii pojedynek został wstrzymany przez opady deszczu. Przerwa trwała ponad 5,5 godziny, a po wznowieniu gry Hurkacz przejął inicjatywę. Polak już w czwartym gemie mógł uzyskać przełamanie, ale dokonał tego przy kolejnej okazji, w gemie numer sześć, gdy zagrał fantastyczny forhend.

Nasz reprezentant objął prowadzenie z przewagą seta oraz przełamania w drugiej odsłonie i tej przewagi już nie oddał. Prezentował się pewnie, świetnie serwował, znakomicie uderzał z linii końcowej oraz zdobywał kolejne gemy. Mecz zwieńczył przepięknym uderzeniem wygrywającym z forhendu.

Pojedynek trwał godzinę i 34 minuty. W tym czasie Hurkacz zaserwował trzy asy, popełnił jeden podwójny błąd serwisowy, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z czterech break pointów oraz łącznie zdobył 72 punkty, o 13 więcej od Iwaszki.

W II rundzie Citi Open 2018 Hurkacz zagra z wielką nadzieją amerykańskiego tenisa, 20-letnim Francesem Tiafoe'em, rozstawionym z numerem 13. Spotkanie Polaka z reprezentantem gospodarzy pierwotnie zaplanowano we wtorek, ale zostało przełożone na środę.

Citi Open, Waszyngton (USA) ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 1,890 mln dolarów poniedziałek, 30 lipca