ATP Cincinnati: Novak Djoković ruszył po "złotą koronę". Stan Wawrinka i Denis Shapovalov wygrali trzysetowe batalie

Novak Djoković potrzebował dziewięciu meczboli, by w dwóch setach zakończyć pojedynek ze Steve'em Johnsonem w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Cincinnati. Dalej grają też Stan Wawrinka i Sam Querrey.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Novak Djoković
Turniej Western & Southern Open 2018 może stać się wyjątkowy dla Novaka Djokovicia. Jeśli Serb wygra tegoroczną edycję imprezy w Cincinnati, zostanie pierwszym w dziejach singlistą, który skompletuje "złotą koronę", a więc zwycięży we wszystkich zawodach rangi ATP World Tour Masters 1000. W poniedziałek wykonał ku temu premierowy krok. W I rundzie pokonał 6:4, 7:6(4) Steve'a Johnsona.

Djoković, któremu w Cincinnati towarzyszy trener Marian Vajda (słowackiego szkoleniowca zabrakło przed tygodniem w Toronto), po pewnie wygranym pierwszym secie w drugim miał nieco problemów. Przegrywał nawet z przełamaniem, lecz odrobił stratę. Ale do końca musiał mieć się na baczności. Żeby zwieńczyć pojedynek, potrzebował aż dziewięciu piłek meczowych. W II rundzie rywalem Serba będzie Adrian Mannarino, z którym grał dotychczas trzykrotnie, za każdym razem na trawie, i nie stracił ani jednej partii.

Przed Djokoviciem i Johnsonem na korcie centralnym potężnymi serwisami bombardowali się Sam Querrey oraz John Isner. Pojedynek dwóch reprezentantów gospodarzy zakończył się wygraną tego niżej notowanego. Querrey (w poniedziałek 26 asów i 73 proc. wygranych akcji przy własnym podaniu), pokonał aktualnie najlepszego amerykańskiego tenisistę, Isnera (38 asów i 79 proc. zdobytych punktów przy swoim serwisie), 6:4, 6:7(5), 7:6(5).

Z kolei w pojedynku sesji nocnej na korcie Grandstand Stan Wawrinka wygrał 6:2, 4:6, 6:3 z rozstawionym z numerem 12. Diego Schwartzmanem. Szwajcar, który w ciągu 115 minut gry zaserwował sześć asów, posłał 31 zagrań kończących i uzyskał pięć przełamań, w II rundzie stanie naprzeciw Keia Nishikoriego. Z Japończykiem mierzył się dotychczas osiem razy, zwyciężając czterokrotnie.

Denis Shapovalov uczcił obchodzony w poniedziałek Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. 19-letni mańkut z Kanady ograł 7:6(6), 3:6, 7:5 starszego o rok Francesa Tiafoe'a, choć w decydującym secie przegrywał 3:5. Ta sztuka nie udała się natomiast Fernando Verdasco. Leworęczny Hiszpan zdobył ledwie trzy gemy w starciu z Jeremym Chardym. Francuz w II rundzie powalczy z Kevinem Andersonem.

Z kolei w konfrontacji dwóch tenisistów, których dominującą ręką jest lewa, Bradley Klahn wygrał 7:6(1), 6:4 z Maximilianem Martererem i w kolejnej rundzie zagra z Pablo Carreno. Z kolei przeciwnikiem Lucasa Pouille'a w 1/16 finału został Leonardo Mayer. Argentyńczyk wyeliminował Michaela Mmoha.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 5,669 mln dolarów
poniedziałek, 13 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 10) - Steve Johnson (USA) 6:4, 7:6(4)
Sam Querrey (USA) - John Isner (USA, 9) 6:4, 6:7(5), 7:6(5)
Stan Wawrinka (Szwajcaria, WC) - Diego Schwartzman (Argentyna, 12) 6:2, 4:6, 6:3
Jeremy Chardy (Francja) - Fernando Verdasco (Hiszpania) 6:1, 6:2
Leonardo Mayer (Argentyna) - Michael Mmoh (USA, Q) 6:4, 1:6, 6:4
Denis Shapovalov (Kanada) - Frances Tiafoe (USA, WC) 7:6(6), 4:6, 7:5
Bradley Klahn (USA, Q) - Maximilian Marterer (Niemcy) 7:6(1), 6:4

wolne losy: Roger Federer (Szwajcaria, 2); Alexander Zverev (Niemcy, 3); Juan Martin del Potro (Argentyna, 4); Grigor Dimitrow (Bułgaria, 5); Kevin Anderson (RPA, 6); Marin Cilić (Chorwacja, 7); Dominic Thiem (Austria, 8), Malek Jaziri (Tunezja, LL)