US Open: Maria Szarapowa lepsza od Patty Schnyder. Daria Kasatkina i Madison Keys w II rundzie

Maria Szarapowa pokonała Patty Schnyder w I rundzie wielkoszlemowego US Open. Pierwsze mecze wygrały Daria Kasatkina i Madison Keys.

Maria Szarapowa Getty Images / Minas Panagiotakis / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
W I rundzie US Open Maria Szarapowa (WTA 22) zmierzyła się z Patty Schnyder (WTA 187). Szwajcarka, która w grudniu skończy 40 lat, została najstarszą kwalifikantką w turnieju wielkoszlemowym w Erze Otwartej (od 1968 roku). Na Louis Armstrong Stadium Rosjanka wygrała 6:2, 7:6(6). W drugim secie Schnyder z 1:5 wyrównała na 5:5, a w tie breaku obroniła trzy piłki meczowe przy 3-6, ale nie udało się jej doprowadzić do trzeciej partii.

W trwającym godzinę i 50 minut meczu było 10 przełamań, z czego sześć dla Szarapowej. Rosjance naliczono 22 kończące uderzenia i 46 niewymuszonych błędów. Schnyder miała cztery piłki wygrane bezpośrednio i 30 pomyłek. Było to drugie spotkanie obu tenisistek w wielkoszlemowym turnieju. W IV rundzie Rolanda Garrosa 2007 Szarapowa zwyciężyła 3:6, 6:4, 9:7. Zmierzyły się po raz pierwszy od 2008 roku. Bilans ich wszystkich meczów to teraz 8-1 dla Rosjanki.

Schnyder w 2015 roku wznowiła karierę. W wielkoszlemowym turnieju Szwajcarka zagrała po raz pierwszy od Rolanda Garrosa 2011. Była siódma rakieta globu najlepszy występ w imprezach tej rangi zanotowała w Australian Open 2004 (półfinał). W US Open dwa razy doszła do ćwierćfinału (1998, 2008).

Kolejną rywalką Szarapowej, mistrzyni nowojorskiej imprezy z 2006 roku, będzie Sorana Cirstea (WTA 51), która zwyciężyła 6:3, 3:6, 7:5 Alison Riske (WTA 75). W trzecim secie Rumunka wróciła ze stanu 3:5. W trwającym dwie godziny meczu zdobyła 46 z 58 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała trzy z dziewięciu break pointów.

Madison Keys (WTA 14) pokonała 6:4, 6:4 Pauline Parmentier (WTA 71). W ciągu 95 minut finalistka imprezy z ubiegłego roku zgarnęła 27 z 34 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Amerykanka posłała 29 kończących uderzeń przy 28 niewymuszonych błędach. Francuzka miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Kolejną rywalką Keys będzie Bernarda Pera (WTA 92), która wróciła z 0:2 w pierwszym secie i wygrała 7:6(6), 6:4 z Julią Putincewą (WTA 50).

Daria Kasatkina (WTA 11) zwyciężyła 6:4, 5:7, 6:4 Timeę Babos (WTA 42). W pierwszym secie Rosjanka wróciła z 1:4, a w drugim z 2:5 wyrównała na 5:5, ale nie udało się jej zakończyć meczu. W decydującej partii od 2:4 zdobyła cztery gemy i po dwóch godzinach i 21 minutach awansowała do II rundy. Kolejną rywalką Kasatkiny będzie Białorusinka Alaksandra Sasnowicz, z którą ma bilans spotkań 3-1.

Carla Suarez (WTA 24) pokonała 5:7, 6:3, 6:4 Nicole Gibbs (WTA 115). W trwającym dwie godziny i minutę spotkaniu Hiszpanka wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. W II rundzie tenisistka z Barcelony zmierzy się z Kristiną Mladenović (WTA 53), która w godzinę rozbiła 6:0, 6:3 Tamarę Zidansek (WTA 76). Francuzka zdobyła 26 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 11 z 15 przy siatce. Zanotowano jej 18 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Słowenka miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek.

Anett Kontaveit (WTA 27) przegrała 7:6(3), 3:6, 5:7 z Kateriną Siniakovą (WTA 54). W 12. gemie pierwszej partii Estonka obroniła dwie piłki setowe. W drugim secie z 1:5 zbliżyła się na 3:5, ale następnie oddała podanie z 40-15. W decydującej odsłonie serwowała po zwycięstwo przy 5:4, ale straciła trzy kolejne gemy. W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu było 13 przełamań, z czego osiem dla Siniakovej. Kolejną rywalką Czeszki będzie Ajla Tomljanović (WTA 58), która wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów i pokonała 6:4, 6:1 Lizette Cabrerę (WTA 160).

Monica Puig (WTA 55) rozbiła 6:0, 6:0 Stefanie Vögele (WTA 74). W trwającym 45 minut meczu mistrzyni olimpijska zdobyła 52 z 73 rozegranych punktów. W II rundzie Portorykanka zmierzy się z Caroline Garcią, którą w ubiegłym tygodniu wyeliminowała w ćwierćfinale turnieju w New Haven. Marketa Vondrousova (WTA 103) pokonała 6:1, 6:4 Monę Barthel (WTA 111). Niemka do drabinki weszła w miejsce kontuzjowanej Mihaeli Buzarnescu. Czeszka odparła trzy break pointy, a sama uzyskała cztery przełamania.

Wiera Zwonariowa (WTA 133) zwyciężyła 6:2, 6:7(6), 7:5 Annę Blinkową (WTA 100). Finalistka US Open 2010 prowadziła 6:2, 4:2, ale przegrała drugą partię marnując piłkę meczową w tie breaku. W trzecim secie przy 4:4 oddała podanie, ale zdobyła trzy kolejne gemy. W trwającym dwie godziny i 51 minut meczu Blinkowa popełniła 11 podwójnych błędów i wykorzystała tylko cztery z 13 break pointów. Zwonariowa w turnieju głównym US Open gra po raz pierwszy od 2011 roku, gdy doszła do ćwierćfinału. Kolejną jej przeciwniczką będzie Aryna Sabalenka.

Eugenie Bouchard (WTA 137) pokonała 6:3, 6:1 Harmony Tan (WTA 396). W ciągu 67 minut finalistka Wimbledonu 2014 odparła dwa break pointy, a sama wykorzystała cztery z 10 szans na przełamanie. Kanadyjka zdobyła 22 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i w II rundzie spotka się z Vondrousovą.