US Open: Roger Federer przeegzaminował Nicka Kyrgiosa. W IV rundzie czeka kolejny Australijczyk

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Roger Federer
Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Roger Federer

Roger Federer pewnie zwyciężył Nicka Kyrgiosa w III rundzie wielkoszlemowego US Open 2018. Szwajcar powalczy w poniedziałek o ćwierćfinał z kolejnym reprezentantem Australii, Johnem Millmanem.

Zapowiadane jako hit sesji dziennej starcie Rogera Federera z Nickiem Kyrgiosem okazało się teatrem jednego aktora. Choć początkowo Australijczyk serwował bardzo dobrze, a w siódmym gemie miał po kilku świetnych returnach szanse na przełamanie. Szwajcar wyszedł jednak z opresji i od tego momentu był już nie do zatrzymania. Partię otwarcia zwieńczył kapitalnym slajsowanym minięciem z bekhendu przy podaniu rywala.

W drugim secie 20-krotny mistrz wielkoszlemowy nie dał żadnych szans tenisiście z Canberry. Szwajcar przede wszystkim znakomicie poruszał się po korcie i posyłał piękne zagrania. Tak przegranych punktów Kyrgios nie był w stanie wyrzucić z pamięci. Serwis stracił dwukrotnie, a przy stanie 0:5 tylko dwa potężne podania uratowały go przed wstydliwą porażką. Seta oczywiście już nie uratował, bowiem Federer wykorzystał przy własnym serwisie trzecią okazję na zamknięcie drugiej odsłony.

Australijczyk nieco odżył w trzeciej partii, ale o przełamaniu nie mogło być mowy. W siódmym gemie to Federer miał swoje szanse, lecz Kyrgios jeszcze się obronił. Dopiero przy stanie po 5 utytułowany Helwet dopiął swego i odebrał podanie młodemu przeciwnikowi. Trwający godzinę i 44 minut koncert zwieńczył przy pierwszej piłce meczowej wynikiem 6:4, 6:1, 7:5.

Rozstawiony z "dwójką" Federer był w sobotę wyjątkowo skoncentrowany, by szybko zakończyć spotkanie. Zanotował 16 asów, jeden podwójny błąd, 51 kończących uderzeń i 24 niewymuszone błędy. Kyrgios miał 13 asów, dwa podwójne błędy, 32 wygrywające zagrania i 35 pomyłek. Nie wykorzystał jednak żadnego z czterech break pointów i dał się przełamać czterokrotnie. To jego trzecia z rzędu porażka ze Szwajcarem w głównym cyklu, po zwycięstwie odniesionym w 2015 roku na madryckiej mączce.

Federer zameldował się w IV rundzie US Open 2018 i zagra w poniedziałek z Johnem Millmanem. Australijczyk wygrał w sobotę z Kazachem Michaiłem Kukuszkinem 6:4, 4:6, 6:1, 6:3. Dla pochodzącego z Brisbane 29-latka to najlepszy wynik w Wielkim Szlemie. Ostatnim "Kangurem" na tym etapie międzynarodowych mistrzostw USA był w 2013 roku Lleyton Hewitt. Notowany obecnie na 55. pozycji w rankingu ATP Millman grał już z Federerem w sezonie 2015. W rodzinnym mieście przegrał po walce w II rundzie 6:4, 4:6, 3:6.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53 mln dolarów sobota, 1 września

III runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Nick Kyrgios (Australia, 30) 6:4, 6:1, 7:5 John Millman (Australia) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:4, 4:6, 6:1, 6:3