US Open: Maria Szarapowa pożegnała Jelenę Ostapenko. Aryna Sabalenka odprawiła Petrę Kvitovą

Rosjanka Maria Szarapowa pokonała Łotyszkę Jelenę Ostapenko w III rundzie wielkoszlemowego US Open. Białorusinka Aryna Sabalenka wyeliminowała Czeszkę Petrę Kvitovą.

Maria Szarapowa Getty Images / Steven Ryan / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
W III rundzie US Open doszło do starcia triumfatorek Rolanda Garrosa, Marii Szarapowej (WTA 22) z Jeleną Ostapenko (WTA 10). Rosjanka w Paryżu zwyciężyła w 2012 i 2014 roku, a Łotyszka tytuł wywalczyła w ubiegłym sezonie. W Nowym Jorku była liderka rankingu wygrała 6:3, 6:2. Obie tenisistki spotkały się po raz drugi. Kilka miesięcy temu w Rzymie Szarapowa była górą po trzysetowej batalii.

Na otwarcie meczu Ostapenko utrzymała podanie po obronie pięciu break pointów, ale w pięciu kolejnych gemach zdobyła tylko siedem punktów. Po obronie dwóch piłek setowych Łotyszka zbliżyła się na 3:5, ale Szarapowa pierwszą partię zakończyła przełamując rywalkę do zera. Drugiego seta Ostapenko prowadziła 2:1, ale znów przegrała pięć gemów z rzędu i pożegnała się z turniejem. Łotyszka drugi rok z rzędu doszła w Nowym Jorku do III rundy, ale nie udało się jej poprawić tego rezultatu.

W trwającym 82 minuty spotkaniu Szarapowa zaserwowała sześć asów i zdobyła 21 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Rosjanka wykorzystała siedem z 18 break pointów. Posłała 11 kończących uderzeń przy 18 niewymuszonych błędach. Ostapenko miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 41 pomyłek. Kolejną rywalką mistrzyni US Open 2006 będzie Hiszpanka Carla Suarez, z którą ma bilans meczów 4-1.

Aryna Sabalenka (WTA 20) zwyciężyła 7:5, 6:1 Petrę Kvitovą (WTA 5). W pierwszym secie Czeszka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale przegrała dwa kolejne gemy. Drugą partię dwukrotna mistrzyni Wimbledonu rozpoczęła od utrzymania podania, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko cztery punkty. Była to druga konfrontacja tych tenisistek. W marcu w Miami Kvitova wygrała po trzysetowym boju. Czeszka, która od lutego do czerwca zdobyła pięć tytułów, sezon zakończył bez IV rundy w wielkoszlemowej imprezie.

W ciągu 85 minut Czeszka popełniła 10 podwójnych błędów i w sumie 35 niewymuszonych przy 18 kończących uderzeniach. Sabalence zanotowano 21 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. Białorusinka wykorzystała sześć z 13 break pointów, a przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 24 z 30 punktów. Tenisistka z Mińska odniosła latem w Ameryce Północnej piąte zwycięstwo nad tenisistką z czołowej "10" rankingu.

Sabalenka w ostatnich tygodniach bryluje na zawodowych kortach. W Montrealu doszła do III rundy, w Cincinnati do półfinału, a w New Haven zdobyła tytuł. W imprezach tych pokonała cztery tenisistki z Top 10 rankingu: Karolinę Woźniacką, Karolinę Pliskovą, Caroline Garcię i Julię Görges. W spotkaniach z Dunką, Czeszką i Francuzką obroniła łącznie sześć piłek meczowych. W poniedziałek Białorusinka zadebiutowała w czołowej "20", a w US Open po raz pierwszy dotarła do III rundy wielkoszlemowego turnieju i na tym nie poprzestała.

Naomi Osaka (WTA 19) w 50 minut rozbiła 6:0, 6:0 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 33). Białorusinka popełniła siedem podwójnych błędów i w sumie 28 niewymuszonych przy dziewięciu kończących uderzeniach. Japonce naliczono 12 piłek wygranych bezpośrednio i trzy pomyłki. Mistrzyni turnieju w Indian Wells obroniła cztery break pointy, a sama zamieniła na przełamanie sześć z ośmiu szans. Jej łupem padło 51 z 68 rozegranych punktów.

Osaka po raz drugi awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy, po Australian Open 2018. W Nowym Jorku jak na razie idzie jak burza. Trzem rywalkom Japonka oddała łącznie siedem gemów. O ćwierćfinał zmierzy się z Sabalenką, która jedynego seta straciła w I rundzie z Danielle Collins. Będzie to pierwsza konfrontacja tych dwóch młodych tenisistek.