WTA Tokio: Naomi Osaka odprawiła Camilę Giorgi. Karolina Pliskova rywalką Japonki w finale

Japońska mistrzyni US Open Naomi Osaka i Czeszka Karolina Pliskova zmierzą się w finale turnieju WTA Premier na kortach twardych w Tokio.

Naomi Osaka Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Naomi Osaka (WTA 7) kontynuuje zwycięską serię. Japonka jest niepokonana już od 10 meczów. W sobotę w półfinale turnieju w Tokio wygrała 6:2, 6:3 z Camilą Giorgi (WTA 37). W trwającym 71 minut meczu reprezentantka gospodarzy zaserwowała dziewięć asów, a Włoszka popełniła osiem podwójnych błędów. Osaka zdobyła 34 z 42 punktów przy swoim podaniu i wykorzystała cztery z siedmiu break pointów.

Dla Giorgi był to trzeci półfinał w tym roku, po Sydney i Pradze. W II rundzie wyeliminowała Karolinę Woźniacką. Włoszka w tegorocznym Wimbledonie osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. W poniedziałek wróci do Top 30 rankingu.

Karolina Pliskova (WTA 8) rozegrała trzeci mecz na pełnym dystansie w tym tygodniu. W II rundzie wróciła z 1:4 w trzecim secie i wyeliminowała Australijkę Darię Gawriłową. W ćwierćfinale odprawiła Amerykankę Alison Riske po obronie dwóch piłek meczowych. W półfinale Czeszka mogła wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:2, 3:1, ale ostatecznie zwyciężyła 6:2, 4:6, 6:3 Donnę Vekić (WTA 45).

W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu Pliskova zaserwowała 11 asów i zdobyła 51 z 71 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła siedem z 10 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 11 szans na przełamanie. Czeszka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie meczów z Vekić.

Chorwatka w tegorocznym Wimbledonie po raz pierwszy osiągnęła IV rundę wielkoszlemowej imprezy. W Tokio w ćwierćfinale odprawiła Caroline Garcię i doszła do trzeciego półfinału od czerwca, po Nottingham i Waszyngtonie.

W niedzielę o godz. 4:00 czasu polskiego Osaka i Pliskova zmierzą się o tytuł. Będzie to trzecie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym sezonie w Toronto Japonka skreczowała w trzecim secie. W marcu tego roku w Indian Wells pokonała Czeszkę w ćwierćfinale i później zdobyła tytuł. Dla Osaki będzie to czwarty finał w głównym cyklu, drugi w Tokio (2016). Bilans meczów o tytuł Pliskovej to 10-10.

W sobotę odbył się finał debla. Triumfatorkami zostały Miyu Kato i Makoto Ninomiya, które pokonały 6:4, 6:4 najwyżej rozstawione Czeszki Andreę Sestini Hlavackovą i Barborę Strycovą. Dla obu Japonek to drugi deblowy tytuł w głównym cyklu. Ninomiya w 2016 roku zwyciężyła w Tokio, ale w turnieju niższej rangi (Japan Open). Kato to mistrzyni Katowice Open sprzed dwóch lat.

finał gry podwójnej:

Miyu Kato (Japonia) / Makoto Ninomiya (Japonia) - Andrea Sestini Hlavackova (Czechy, 1) / Barbora Strycova (Czechy, 1) 6:4, 6:4