WTA Linz: Camila Giorgi kontra Jekaterina Aleksandrowa o tytuł. Pierwszy finał Rosjanki

Camila Giorgi pokonała Alison van Uytvanck i po raz drugi zagra w finale turnieju WTA International w Linzu. Jekaterina Aleksandrowa odrodziła się po przegraniu pierwszego seta 0:6 i wyeliminowała Andreę Petković.

Camila Giorgi Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Camila Giorgi
W ćwierćfinale imprezy w Linzu Camila Giorgi (WTA 32) odprawiła Margaritę Gasparian. Rosjanka jako jedyna urwała jej seta. W półfinale Włoszka wygrała 6:3, 6:4 z Alison van Uytvanck (WTA 56). W trwającym godzinę i 44 minuty spotkaniu tenisistka z Półwyspu Apenińskiego obroniła sześć break pointów, a sama wykorzystała dwie z siedmiu szans na przełamanie.

Przed turniejem w Linzu van Uytvanck miała serię siedmiu z rzędu przegranych meczów. W Austrii awansowała do drugiego półfinału w sezonie. W lutym zdobyła tytuł w Budapeszcie. W 2015 roku Belgijka doszła do ćwierćfinału Rolanda Garrosa, a później prześladowały ją problemy zdrowotne. W ubiegłym sezonie zaczęła odzyskiwać formę. W Quebec City święciła pierwszy triumf w głównym cyklu. W tym roku po raz pierwszy dotarła do IV rundy Wimbledonu.

Giorgi podwyższyła na 3-0 bilans meczów z van Uytvanck i po raz drugi wystąpi w finale turnieju w Linzu. W 2014 roku przegrała z Karoliną Pliskovą po dramatycznym boju. W trzecim secie z 1:5 wyszła na 6:5 i miała piłkę meczową, ale ostatecznie uległa Czeszce 7:6(4), 3:6, 6:7(4). W tegorocznym Wimbledonie Włoszka osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. W poniedziałek wróci do Top 30 rankingu. Będzie na 29. lub 28. pozycji, najwyższej w karierze.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 119) wygrała 0:6, 6:4, 6:0 z Andreą Petković (WTA 82). W pierwszym secie Rosjanka zdobyła 14 punktów, a w trzecim straciła 10. W trwającym 99 minut spotkaniu zaserwowała siedem asów i awansowała do pierwszego finału w głównym cyklu.

Petković wystąpiła w trzecim półfinale od sierpnia (Waszyngton, Kanton). W drodze do niego wyeliminowała po emocjonującej batalii rozstawioną z numerem pierwszym Julię Görges. Wróciła ze stanu 1:6, 1:4 i obroniła piłkę meczową.

W niedzielę o godz. 14:00 czasu polskiego Giorgi i Aleksandrowa zmierzą się o tytuł. Włoszka jedyny do tej pory triumf święciła w 2015 roku w Den Bosch. Pozostałe trzy finały przegrała, z czego trzy w Katowicach (2014, 2015, 2016). W drodze do trzeciego z nich pokonała Aleksandrową w trzech setach.

Upper Austria Ladies Linz, Linz (Austria)