WTA Luksemburg: Bencić i Goerges wygrały trzysetowe bitwy. Szwajcarka i Niemka zmierzą się o tytuł

Belinda Bencić pokonała Ukrainkę Dajanę Jastremską po trzysetowym boju i awansowała do finału turnieju WTA International w Luksemburgu. O tytuł Szwajcarka zagra z Niemką Julią Goerges.

Belinda Bencić Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Belinda Bencić
W czwartek Belinda Bencić (WTA 47) wyeliminowała Wierę Łapko i po raz pierwszy od 2016 roku awansowała do półfinału turnieju WTA. W piątek Szwajcarka pokonała 6:2, 3:6, 7:6(5) Dajanę Jastremską (WTA 66) i zakończyła serię Ukrainki ośmiu z rzędu wygranych spotkań. W tie breaku trzeciego seta była siódma rakieta globu wróciła ze stanu 2-4.

W trwającym dwie godziny i 21 minut meczu obie tenisistki zdobyły po 98 punktów. Bencić wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Szwajcarka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Jastremską. Było to ich drugie starcie w tym roku. W New Haven Ukrainka wygrała 7:6(5), 7:6(3).

W ubiegłym tygodniu Jastremska zdobyła tytuł w Hongkongu. Pięciu rywalkom nie oddała seta, a w finale rozbiła 6:2, 6:1 Qiang Wang. W Luksemburgu w drodze do półfinału Ukrainka wyeliminowała Garbine Muguruzę.

Julia Görges (WTA 9) zwyciężyła 6:7(3), 7:5, 6:1 Eugenie Bouchard (WTA 108) po dwóch godzinach i 20 minutach. W pierwszym secie Niemka z 2:5 doprowadziła do tie breaka, ale w nim od 3-3 straciła cztery punkty z rzędu. W drugiej partii odrodziła się ze stanu 3:5, a w trzeciej nie dała Kanadyjce żadnych szans. Görges zaserwowała osiem asów, z czego sześć w decydującej odsłonie. Zdobyła 47 z 59 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała sześć z 12 break pointów.

Bouchard w Luksemburgu wygrała sześć meczów (zaczynała od trzystopniowych eliminacji). Zdarzyło się jej to po raz pierwszy od Wimbledonu 2014, w którym dopiero w finale uległa Petrze Kvitovej. Kanadyjka wystąpiła w drugim półfinale w tym roku (Gstaad) i w poniedziałek wróci do Top 100 rankingu.

Finał odbędzie się w sobotę o godz. 15:00. Bencić i Görges spotkają się po raz trzeci. Dwa razy zmierzyły się w 2015 roku. W Australian Open zdecydowanie lepsza była Niemka (6:2, 6:1), a w Stutgarcie w trzech setach wygrała Szwajcarka.

Bencić wystąpi w siódmym finale w głównym cyklu (bilans 2-4), pierwszym od lutego 2016 roku (Petersburg). Tytuły zdobyła trzy lata temu w Eastbourne i Toronto. Görges ma szansę na szósty triumf, drugi w sezonie (Auckland). Wcześniej zwyciężyła w Bad Gastein (2010), Stuttgarcie (2011) oraz Moskwie i Zhuhai (2017). Bilans jej finałów to 5-8.

BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luksemburg (Luksemburg)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek, 19 października

półfinał gry pojedynczej:

Julia Görges (Niemcy, 1) - Eugenie Bouchard (Kanada, Q) 6:7(3), 7:5, 6:1
Belinda Bencić (Szwajcaria, Q) - Dajana Jastremska (Ukraina) 6:2, 3:6, 7:6(5)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)