ATP Paryż: będzie 47. starcie Djokovicia z Federerem. Cilić i Nishikori zatrzymani w ćwierćfinale

Novak Djoković i Roger Federer spotkają się w sobotnim półfinale halowych zawodów ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Paryżu. W piątek Serb pokonał Chorwata Marina Cilicia, a Szwajcar Japończyka Keia Nishikoriego.

Rafał Smoliński
Novak Djoković Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Novak Djoković
W pierwszym meczu sesji wieczornej Novak Djoković wrócił ze stanu 0-1 w setach, aby pokonać Marina Cilicia 4:6, 6:2, 6:3. W partii otwarcia Chorwat skończył więcej piłek od rywala i zdobył jedyne przełamanie w dziewiątym gemie. Potem do głosu doszedł Serb, który coraz lepiej returnował i radził sobie w wymianach. Triumfator US Open 2014 zepsuł sporo piłek, dlatego szybko stracił podanie w czwartym i ósmym gemie.

Jeszcze na początku trzeciego seta Cilić miał swoje pięć minut, bowiem po świetnym minięciu wyszedł na 2:1. Zaraz po zmianie stron Djoković przywrócił jednak dawny ład i teraz to on wysunął się na czoło. Przy stanie po 3 "Nole" obronił break pointa, a następnie zadał decydujący cios. Po dwóch godzinach i 10 minutach wygrał 21. mecz z rzędu na zawodowych kortach. W piątek naliczono mu 21 kończących uderzeń i 19 niewymuszonych błędów. Chorwat miał 29 wygrywających piłek i 37 pomyłek.

Roger Federer nie zmęczył się w pojedynku z Keiem Nishikorim. W partii otwarcia Szwajcar zaatakował w dziewiątym gemie, po czym nie bez problemu zwieńczył seta przy własnym podaniu. Drugą odsłonę rozpoczął od przełamania i nie popełnił błędu z Szanghaju, gdzie pozwolił Japończykowi wrócić do gry. Po 79 minutach Maestro z Bazylei zwyciężył pewnie 6:4, 6:4. W całym pojedynku skończył 26 piłek i miał 15 pomyłek. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni zanotował 10 wygrywających uderzeń i 19 błędów własnych.

W taki oto sposób dojdzie w sobotę do 47. starcia Federera z Djokoviciem. Serb ma ze Szwajcarem korzystny bilans gier 24-22, ale w ciągu ostatnich dwóch lat panowie spotkali się tylko raz. W sierpniu tego roku "Nole" zwyciężył w finale imprezy w Cincinnati 6:4, 6:4 i dzięki temu został pierwszym singlistą, który triumfował we wszystkich turniejach rangi ATP World Tour Masters 1000.

Zwycięstwo Rogera Federera nad Keiem Nishikorim zapewniło również Marinowi Ciliciowi i Dominikowi Thiemowi miejsce w Finałach ATP World Tour. Jeśli z londyńskiego Masters oficjalnie wycofa się Juan Martin del Potro, o czym już wcześniej informowały argentyńskie media, to w Turnieju Mistrzów wystąpi także Nishikori. Wówczas pierwszym rezerwowym będzie Amerykanin John Isner, a drugim Chorwat Borna Corić.