Australian Open: Herbert i Mahut najlepsi w deblu. Personalny Wielki Szlem Francuzów

Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut zostali mistrzami gry podwójnej Australian Open 2019. W ten sposób Francuzi wygrali już wszystkie najważniejsze imprezy i skompletowali personalnego Wielkiego Szlema.

Nicolas Mahut i Pierre-Hugues Herbert, mistrzowie Australian Open 2019 w deblu Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Nicolas Mahut i Pierre-Hugues Herbert, mistrzowie Australian Open 2019 w deblu
W drodze do finału Australian Open Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut rozegrali dwa trzysetowe mecze. W niedzielę ich rywalami byli Henri Kontinen i John Peers, którzy odnieśli pięć zwycięstw bez straty partii. Tytuł wywalczyli Francuzi, którzy pokonali Fina i Australijczyka 6:4, 7:6(1).

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Herbert i Mahut uzyskali na 5:4. W drugiej partii obie pary nie straciły serwisu. W tie breaku zdecydowanie lepsi byli Francuzi, którzy przy 6-1 wykorzystali już pierwszą piłkę meczową.

W trwającym 98 minut meczu Kontinen i Peers zaserwowali sześć asów, ale też popełnili siedem podwójnych błędów. Herbert i Mahut obronili cztery break pointy, a sami wykorzystali jedną z dziewięciu szans na przełamanie.

Dla Kontinena i Peersa był to drugi wielkoszlemowy finał. W 2017 roku triumfowali właśnie w Australian Open po pokonaniu Boba Bryana i Mike'a Bryana. Fin i Australijczyk to dwukrotni zwycięzcy Finałów ATP World Tour w Londynie (2016, 2017).

Herbert i Mahut skompletowali personalnego Wielkiego Szlema. Wcześniej wygrali US Open 2015, Wimbledon 2016 i Roland Garros 2018. W finale w Melbourne wystąpili po raz drugi. Cztery lata temu przegrali z Włochami Simone Bolellim i Fabio Fogninim. W sumie razem w swoim dorobku mają 13 tytułów. W 2016 i 2017 roku Francuzi święcili sześć triumfów w turniejach rangi ATP World Tour Masters 1000.

Po raz trzeci w XXI wieku mistrzami Australian Open została para Francuzów. W 2003 i 2004 roku w Melbourne triumfowali Fabrice Santoro i Michael Llodra.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,5 mln dolarów australijskich
niedziela, 27 stycznia

finał gry podwójnej mężczyzn:

Pierre-Hugues Herbert (Francja, 5) / Nicolas Mahut (Francja, 5) - Henri Kontinen (Finlandia, 12) / John Peers (Australia, 12) 6:4, 7:6(1)

Czy Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut wygrają kolejny wielkoszlemowy turniej?