WTA Dubaj: kolejne rozczarowanie Jeleny Ostapenko. Porażka Elise Mertens

Łotyszka Jelena Ostapenko urwała cztery gemy Amerykance Jennifer Brady w I rundzie turnieju WTA Premier 5 w Dubaju. Odpadła Elise Mertens, która w sobotę zdobyła tytuł w Dosze.

Jelena Ostapenko Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
Jelena Ostapenko (WTA 22) jak na razie nie może zaliczyć do udanych 2019 roku. Wygrała tylko trzy mecze. W poniedziałek w Dubaju mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 uległa 4:6, 0:6 Jennifer Brady (WTA 117). W pierwszym secie Łotyszka z 2:4 wyrównała na 4:4, ale straciła osiem kolejnych gemów. W drugiej partii zdobyła 11 punktów. Przy 4:6, 0:5 odparła cztery piłki meczowe, ale nie udało się jej utrzymać podania.

W ciągu 78 minut Ostapenko popełniła 11 podwójnych błędów. Brady zdobyła 16 z 20 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała siedem z 14 break pointów. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W 2017 roku w Stuttgarcie w trzech setach zwyciężyła Łotyszka.

W sobotę w Dosze Elise Mertens (WTA 16) zdobyła największy tytuł w karierze. Występ w Dubaju zakończyła na I rundzie. Uległa 7:5, 4:6, 5:7 Lin Zhu (WTA 107). W pierwszym secie Belgijka wróciła z 1:4. W trzeciej partii prowadziła 3:1 i zmarnowała trzy break pointy z rzędu na 4:1. W trwającym dwie godziny i 58 minut meczu było 17 przełamań, z czego dziewięć dla Chinki. Kolejną rywalką tenisistki z Pekinu będzie Łesia Curenko.

Julia Goerges (WTA 15) przegrała 4:6, 5:7 z Alison Riske (WTA 51). W drugim secie Niemka prowadziła 2:0 i miała dwa break pointy na 3:0, ale straciła pięć gemów z rzędu. Z 2:5 wyrównała na 5:5, ale końcówka należała do Amerykanki. W ciągu godziny i 46 minut Riske zamieniła na przełamanie sześć z 12 okazji. Tenisistki te spotkały się w drugim kolejnym turnieju. W Dosze w trzech setach wygrała Görges. W II rundzie Amerykanka zmierzy się z Alize Cornet.

Anett Kontaveit (WTA 21) uległa 6:7(3), 3:6 Shuai Zhang (WTA 39). W pierwszym secie Estonka nie wykorzystała prowadzenia 3:1 i dwóch piłek setowych przy 5:4. W drugiej partii wyszła na 2:1 z przełamaniem, ale do końca zdobyła tylko jednego gema. W trwającym godzinę i 44 minuty meczu Zhang zgarnęła o osiem punktów więcej (88-80). W dwóch wcześniejszych meczach tych tenisistek górą była Kontaveit.

W II rundzie Zhang spotka się z Carlą Suarez (WTA 26), która pokonała 6:1, 6:3 Barborę Strycovą (WTA 48). W ciągu 74 minut Hiszpanka wykorzystała sześć z 12 szans na przełamanie i podwyższyła na 9-1 bilans meczów z Czeszką. Ons Jabeur (WTA 56) wygrała 6:4, 7:6(9) z Donną Vekić (WTA 25). W drugim secie Chorwatka z 2:4 doprowadziła do tie breaka, a w nim zmarnowała trzy piłki setowe. W trwającym godzinę i 53 minuty meczu Tunezyjka odparła osiem z 11 break pointów.

Sofia Kenin (WTA 37) rozbiła 6:3, 6:0 Mihaelę Buzarnescu (WTA 29). Rumunka prowadziła 3:2 i przegrała 10 gemów z rzędu. W ciągu 71 minut popełniła dziewięć podwójnych błędów. Amerykanka obroniła dwa break pointy. Buzarnescu w tym roku nie odniosła jeszcze zwycięstwa (bilans meczów 0-7). Dalila Jakupović (WTA 85) wygrała 1:6, 6:1, 6:2 z Zariną Dijas (WTA 94). Słowenka wykorzystała wszystkie pięć szans na przełamanie.

Dominika Cibulkova (WTA 30) zwyciężyła 5:7, 6:1, 6:2 Larę Arruabarrenę (WTA 93). W pierwszym secie Słowaczka roztrwoniła prowadzenie 5:1 i pięć piłek setowych. W dwóch kolejnych partiach pozbawiła Hiszpankę nadziei na sprawienie niespodzianki. W II rundzie Cibulkova zagra z Karoliną Pliskovą. Stefanie Vögele (WTA 83) wykorzystała pięć z ośmiu break pointów i pokonała 6:3, 6:2 Polonę Hercog (WTA 88). Szwajcarka weszła do drabinki w miejsce Samanthy Stosur, a Słowenka skorzystała na wycofaniu się Karoliny Woźniackiej.

Caroline Garcia (WTA 20) w 62 minuty rozbiła 6:2, 6:0 Anastazję Pawluczenkową (WTA 32). Francuzka wykorzystała sześć z ośmiu break pointów i poprawiła na 2-3 bilans meczów z Rosjanką. Katerina Siniakova (WTA 44) pokonała 6:4, 6:3 Petrę Martić (WTA 36). W pierwszym secie Czeszka wróciła ze stanu 2:4. W II rundzie jej przeciwniczką będzie Petra Kvitova.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Carla Suarez (Hiszpania) - Barbora Strycova (Czechy) 6:1, 6:3
Ons Jabeur (Tunezja) - Donna Vekić (Chorwacja) 6:4, 7:6(9)
Katerina Siniakova (Czechy) - Petra Martić (Chorwacja) 6:4, 6:3
Sofia Kenin (USA) - Mihaela Buzarnescu (Rumunia) 6:3, 6:0
Dominika Cibulkova (Słowacja) - Lara Arruabarrena (Hiszpania, Q) 5:7, 6:1, 6:2
Jennifer Brady (USA, Q) - Jelena Ostapenko (Łotwa) 6:4, 6:0
Dalila Jakupović (Słowenia, LL) - Zarina Dijas (Kazachstan, Q) 1:6, 6:1, 6:2
Stefanie Vögele (Szwajcaria, LL) - Polona Hercog (Słowenia, LL) 6:3, 6:2

wolne losy: Naomi Osaka (Japonia, 1); Petra Kvitova (Czechy, 2); Simona Halep (Rumunia, 3); Karolina Pliskova (Czechy, 4); Andżelika Kerber (Niemcy, 5); Elina Switolina (Ukraina, 6); Kiki Bertens (Holandia, 7); Aryna Sabalenka (Białoruś, 8)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do III rundy turnieju WTA w Dubaju?