ATP Dubaj: Gael Monfils po raz czwarty lepszy od Marina Cilicia. Trudne otwarcie Tomasa Berdycha

Marin Cilić przegrał z Gaelem Monfilsem w I rundzie turnieju ATP World Tour 500 w Dubaju. Francuz odniósł nad Chorwatem czwarte zwycięstwo. Czech Tomas Berdych pokonał Białorusina Ilję Iwaszkę po zaciętym boju.

Gael Monfils Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Gael Monfils
W tym tygodniu w Dubaju odbywa się 27. edycja turnieju ATP. We wtorek Marin Cilić (ATP 10) rozegrał pierwszy mecz od czasu, gdy uległ Roberto Bautiście w IV rundzie Australian Open. Z powodu problemów z kolanem Chorwat ograniczył liczbę startów na początku roku. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zmierzył się z Gaelem Monfilsem (ATP 23). Francuz zwyciężył 6:3, 4:6, 6:0 i podwyższył na 4-0 bilans spotkań z mistrzem US Open 2014.

W pierwszym secie Cilić dwa razy oddał podanie. W drugiej partii zaliczył przełamanie na 3:2 i nie oddał przewagi. W 10. gemie obronił trzy break pointy, a sam wykorzystał trzecią piłkę setową. W decydującej odsłonie Chorwat zdobył tylko pięć punktów. W ciągu godziny i 45 minut Monfils zaserwował siedem asów i zdobył 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Kolejnym jego rywalem będzie Marcos Baghdatis, z którym wygrał trzy z czterech dotychczasowych meczów. Francuz znakomicie prezentuje się w lutym. Zanotował półfinał w Sofii i zdobył tytuł w Rotterdamie.

Tomas Berdych (ATP 88) zwyciężył 6:4, 4:6, 7:6(4) Ilję Iwaszka (ATP 98). Czech wykorzystał trzecią piłkę meczową w tie breaku trzeciej partii. W trwającym 2,5 godziny spotkaniu obaj tenisiści uzyskali po dwa przełamania. Białorusin zdobył o trzy punkty więcej (110-107). Iwaszka zaserwował 12 asów, a Berdych miał ich sześć.

W styczniu Berdych wrócił po półrocznej nieobecności spowodowanej kontuzją kręgosłupa. Sezon rozpoczął od mocnego uderzenia. Zaliczył finał w Dosze i doszedł do IV rundy Australian Open, a następnie osiągnął półfinał w Montpellier. Czech to dwukrotny finalista turnieju w Dubaju (2013, 2014).

Następnym przeciwnikiem Berdycha będzie Borna Corić (ATP 13), który wygrał 7:5, 3:6, 7:6(4) z Jirim Veselym (ATP 96). W trwającym dwie godziny i 49 minut meczu Chorwat obronił sześć z siedmiu break pointów i zdobył o trzy punkty więcej (111-108). Podwyższył na 5-1 bilans spotkań z Czechem. Po raz drugi zmierzyli się w Dubaju. W 2016 roku Corić zwyciężył w dwóch setach.

Stefanos Tsitsipas (ATP 11) pokonał 6:4, 3:6, 6:3 Matthew Ebdena (ATP 47). W ciągu godziny i 43 minut Grek posłał siedem asów i zdobył 34 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystał trzy z pięciu break pointów. Kolejnym rywalem półfinalisty Australian Open 2019 będzie Białorusin Jegor Gerasimow.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)