Czternaście turniejów, każdy wygrany przez inną tenisistkę. Wyjątkowe otwarcie sezonu WTA

Po raz pierwszy w historii każdy z 14 turniejów WTA na początku sezonu został wygrany przez inną zawodniczkę. Czternastą mistrzynią została Ashleigh Barty, która triumfowała w Miami.

Ashleigh Barty, mistrzyni Miami Open 2019 Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Ashleigh Barty, mistrzyni Miami Open 2019
Początek 2019 roku w kobiecym tenisie jest niezwykły. Nigdy wcześniej nie było tak wielu różnych mistrzyń w pierwszym kwartale sezonu. Czternaście turniejów padło łupem 14 tenisistek z 12 krajów. Aż 11 finałów zostało rozstrzygniętych po trzysetowych bojach.

Zakończony w sobotę Miami Open był 14. turniejem i jego mistrzynią została Ashleigh Barty. W finale Australijka pokonała 7:6(1), 6:3 Karolinę Pliskovą. W poniedziałek tenisistka z Ipswich zadebiutuje w Top 10 rankingu. To już 11. z rzędu turniej rangi Premier Mandatory wygrany przez inną zawodniczkę.

Inną marcową imprezę tej rangi, w Indian Wells, wygrała 18-letnia Bianca Andreescu po elektryzującym finale z Andżeliką Kerber. Kanadyjka to najmłodsza mistrzyni kalifornijskiego turnieju od czasu Sereny Williams (1999). Zwyciężyła w tym turnieju jako pierwsza tenisistka z dziką kartą. W październiku Andreescu była notowana na 243. miejscu, a po kalifornijskim turnieju została 24. rakietą globu.

W styczniu w Australian Open zwyciężyła Naomi Osaka po trzysetowej bitwie z Petrą Kvitovą. Japonka, która wcześniej triumfowała w US Open 2018, przerwała serię ośmiu z rzędu wygranych wielkoszlemowych turniejów przez różne tenisistki.

W Dubaju (Premier 5) najlepsza była Szwajcarka Belinda Bencić. Turnieje rangi Premier wygrały Czeszki Karolina Pliskova (Brisbane) i Petra Kvitova (Sydney), Holenderka Kiki Bertens (Petersburg) oraz Belgijka Elise Mertens (Doha).

Pierwsze trzy imprezy rangi International padły łupem Białorusinki Aryny Sabalenki (Shenzhen), Niemki Julii Görges (Auckland) i Amerykanki Sofii Kenin (Hobart). W kolejnych zwyciężyły Ukrainka Dajana Jastremska (Hua Hin), Belgijka Alison van Uytvanck (Budapeszt) i Chinka Yafan Wang (Acapulco).

Czytaj także: Kto pierwszym mistrzem na Hard Rock Stadium? Roger Federer i John Isner powalczą w finale      Finały turniejów WTA w pierwszym kwartale 2019 roku:

Turniej Mistrzyni Finalistka Wynik
Brisbane Karolina Pliskova (Czechy) Łesia Curenko (Ukraina) 4:6, 7:5, 6:2
Shenzhen Aryna Sabalenka (Białoruś) Alison Riske (USA) 4:6, 7:6(2), 6:3
Auckland Julia Görges (Niemcy) Bianca Andreescu (Kanada) 2:6, 7:5, 6:1
Sydney Petra Kvitova (Czechy) Ashleigh Barty (Australia) 1:6, 7:5, 7:6(3)
Hobart Sofia Kenin (USA) Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 6:3, 6:0
Australian Open Naomi Osaka (Japonia) Petra Kvitova (Czechy) 7:6(2), 5:7, 6:4
Petersburg Kiki Bertens (Holandia) Donna Vekić (Chorwacja) 7:6(2), 6:4
Hua Hin Dajana Jastremska (Ukraina) Ajla Tomljanović (Australia) 6:2, 2:6, 7:6(3)
Doha Elise Mertens (Belgia) Simona Halep (Rumunia) 3:6, 6:4, 6:3
Dubaj Belinda Bencić (Szwajcaria) Petra Kvitova (Czechy) 6:3, 1:6, 6:2
Budapeszt Alison van Uytvanck (Belgia) Marketa Vondrousova (Czechy) 1:6, 7:5, 6:2
Acapulco Yafan Wang (Chiny) Sofia Kenin (USA) 2:6, 6:3, 7:5
Indian Wells Bianca Andreescu (Kanada) Andżelika Kerber (Niemcy) 6:4, 3:6, 6:4
Miami Ashleigh Barty (Australia) Karolina Pliskova (Czechy) 7:6(1), 6:3

Czy tak wiele różnych mistrzyń jest dobre dla kobiecego tenisa?