WTA Monterrey: Azarenka odprawiła Kerber. Białorusinka kontra Muguruza w finale

Wiktoria Azarenka pokonała Andżelikę Kerber w półfinale turnieju WTA International w Monterrey. W finale Białorusinka zagra z broniącą tytułu Garbine Muguruzą.

Wiktoria Azarenka Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
W półfinale imprezy w Monterrey doszło do starcia wielkoszlemowych mistrzyń i byłych liderek rankingu. Wiktoria Azarenka (WTA 67) zwyciężyła 6:4, 4:6, 6:1 Andżelikę Kerber (WTA 5). Białorusinka podwyższyła na 8-1 bilans meczów z Niemką i awansowała do pierwszego singlowego finału od 2016 roku.

W pierwszym secie Azarenka od 2:4 zdobyła cztery gemy. W drugiej partii Białorusinka z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale nie udało się jej odrobić wszystkich strat. W decydującej odsłonie zdecydowanie dominowała na korcie. Mogła ją wygrać do zera, bo miała piłkę meczową przy 5:0. W siódmym gemie odparła break pointa i za drugim meczbolem przypieczętowała awans.

W trwającym dwie godziny i 11 minut meczu Azarenka obroniła 10 z 14 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 12 szans na przełamanie. Białorusinka zdobyła 28 z 38 punktów przy drugim podaniu rywalki. Posłała 35 kończących uderzeń i popełniła 32 niewymuszone błędy. Kerber naliczono 30 piłek wygranych bezpośrednio i 40 pomyłek.

Dla Azarenki to pierwszy singlowy finał po przerwie macierzyńskiej. W sezonie 2016 skompletowała Słoneczny Dublet, czyli wygrała turnieje w Indian Wells i Miami. Niedługo później ogłosiła, że jest w ciąży. W grudniu 2016 roku na świat przyszedł jej syn Leo. Meksyk w ostatnich miesiącach jest wyjątkowo szczęśliwy dla Białorusinki. W marcu w Acapulco zdobyła pierwszy deblowy tytuł od ośmiu lat, a jej partnerką była Saisai Zheng.

Broniąca tytułu Garbine Muguruza (WTA 19) pokonała 6:2, 6:3 Magdalenę Rybarikovą (WTA 71). W ciągu 75 minut Hiszpanka zdobyła 30 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie cztery z ośmiu szans. Słowaczka w pierwszym secie korzystała z przerwy medycznej z powodu kontuzji lewej nogi. Muguruza podwyższyła na 5-2 bilans spotkań z Rybarikovą.

Azarenka osiągnęła 37. singlowy finał i powalczy o 21. trofeum. Muguruza będzie miała szansę po raz pierwszy obronić tytuł. Do tej pory przegrała cztery mecze decydujące o triumfie, a w sześciu takich spotkaniach zwyciężyła. W niedzielę o godz. 23:30 czasu polskiego dojdzie do starcia byłych liderek rankingu i tenisistek, które zdobyły po dwa wielkoszlemowe tytuły. Białorusinka triumfowała w Australian Open 2012 i 2013, a Hiszpanka to mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017. W 2016 roku w Miami Azarenka pokonała Muguruzę 7:6(6, 7:6(4) w ich jedynej do tej pory konfrontacji.