ATP Houston: Steve Johnson nie wygra trzeciego tytułu z rzędu. Sam Querrey broni honoru gospodarzy

Steve Johnson, mistrz dwóch ostatnich edycji rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Houston, w dwóch setach przegrał z Daniel Elahim Galanem w meczu II rundy.

Marcin Motyka
Steve Johnson Getty Images / Jared C. Tilton / Na zdjęciu: Steve Johnson
Steve Johnson wygrał turniej ATP w Houston w dwóch minionych latach. W tegorocznej edycji został najwyżej rozstawiony i był jedynym uczestnikiem zawodów notowanym w czołowej "40" rankingu. Jednak zawiódł. Nie tylko nie zdobędzie trzeciego z rzędu tytułu w US Men's Clay Court Championships, lecz z marzeniami o tym pożegnał się już po swoim inauguracyjnym meczu. W czwartek, w II rundzie (w I rundzie miał wolny los), przegrał 3:6, 3:6 z klasyfikowanym na 241. lokacie w świecie Danielem Elahim Galanem.

- On był oczywistego faworytem tego meczu. Ja wiedziałem, co muszę zrobić, ale na początku byłem trochę zdenerwowany. W ostatnim czasie nie wygrałem zbyt wielu meczów, więc ten tydzień daje mi poczucie ulgi. Z każdym dniem gram coraz lepiej - mówił Kolumbijczyk, który w ciągu 73 minut gry zaserwował dwa asy, ani razu nie został przełamany i uzyskał trzy breaki.

Pokonując aktualnie 39. w rankingu ATP Johnsona, 22-letni Elahi Galan odniósł największe zwycięstwo w karierze i zarazem po raz pierwszy w historii swoich zawodowych startów awansował do ćwierćfinału turnieju głównego cyklu. O półfinał zmierzy się z Jordanem Thompsonem. Rozstawiony z numerem siódmym Australijczyk ograł innego kolumbijskiego kwalifikanta, Santiago Giraldo.

Spośród 11 amerykańskich tenisistów, którzy pojawili się w drabince US Men's Clay Court Championship 2019, w 1/4 finału znalazł się tylko jeden - Sam Querrey. W czwartek 31-latek z Las Vegas pokonał 6:4, 6:3 Guillermo Garcię-Lopeza, ogrywając Hiszpana trzeci raz z rzędu, a łącznie po raz siódmy w ich ósmej konfrontacji na poziomie ATP World Tour.

W 1/4 finału rozstawiony z numerem ósmym Querrey zmierzy się z Janko Tipsareviciem, z którym ma bilans 3-4. Serb wygrał 6:3, 6:4 z oznaczonym "trójką" Cameronem Norrie'em i awansował do pierwszego ćwierćfinału imprezy głównego cyklu od września 2016 roku, gdy dotarł do najlepszej "ósemki" zmagań w Shenzhen.

US Men's Clay Court Championship, Houston (USA)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 583,5 tys. dolarów
czwartek, 11 kwietnia

II runda gry pojedynczej:

Jordan Thompson (Australia, 7) - Santiago Giraldo (Kolumbia, Q) 4:6, 7:6(1), 7:5
Sam Querrey (USA, 8) - Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 6:4, 6:3
Daniel Elahi Galan (Kolumbia, Q) - Steve Johnson (USA, 1) 6:3, 6:3
Janko Tipsarević (Serbia, WC) - Cameron Norrie (Wielka Brytania, 3) 6:3, 6:4

Kto awansuje do półfinału turnieju ATP w Houston?