WTA Norymberga: Julia Putincewa przetrwała napór Tamary Zidansek. Pierwszy tytuł Kazaszki

Julia Putincewa została triumfatorką turnieju WTA International w Norymberdze. W finale Kazaszka pokonała w trzech setach Tamarę Zidansek.

Julia Putincewa Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Julia Putincewa
W sobotnim finale imprezy w Norymberdze wystąpiła najwyżej rozstawiona Julia Putincewa (WTA 39). Jej rywalką była Tamara Zidansek (WTA 60). Kazaszka zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:2 i zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu. Słowenka zagrała w największym finale na zawodowych kortach.

W pierwszym secie Putincewa z 0:3 wyrównała na 4:4, ale przegrała dwa kolejne gemy. W drugiej i trzeciej partii Kazaszka uzyskała cztery przełamania, a sama podanie straciła tylko raz. W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu wykorzystała sześć z 11 break pointów i zdobyła o 10 punktów więcej od Zidansek (90-80). Tenisistki te spotkały się po raz drugi w tym roku. W Rabacie w trzech setach lepsza była Słowenka.

Putincewa pięciu rywalkom oddała dwa sety. W ćwierćfinale wygrała 7:5, 6:7(5), 7:6(2) z Anną-Leną Friedsam po najdłuższym w tym roku meczu w głównym cyklu (trzy godziny i 21 minut). Zidansek w drodze do finału odprawiła dwie rozstawione tenisistki, Ajlę Tomljanović (nr 3) i Katerinę Siniakovą (nr 2).

Dla Putincewej był to trzeci finał w WTA Tour. W Petersburgu (2017) przegrała z Kristiną Mladenović, a w Kantonie (2018) uległa Qiang Wang. W najnowszym notowaniu rankingu Kazaszka wróci do Top 30. W ubiegłym roku Zidansek triumfowała w Bol (challenger WTA) po zwycięstwie nad Magdą Linette. Dzięki finałowi w Norymberdze Słowenka znajdzie się na najwyższej w karierze 60. pozycji.

Mistrzyniami gry podwójnej zostały najwyżej rozstawione Gabriela Dabrowski i Yifan Xu, które zwyciężyły 4:6, 7:6(5), 10-5 Sharon Fichman i Nicole Melichar. Kanadyjka i Chinka wróciły ze stanu 4:6, 2:4 oraz z 1-3 w super tie breaku. Zdobyły piąty wspólny tytuł. Wcześniej triumfowały w Miami i New Haven w 2017 oraz w Sydney i Eastbourne w 2018 roku.

Nürnberger Versicherungscup, Norymberga (Niemcy)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 25 maja

finał gry pojedynczej:

Julia Putincewa (Kazachstan, 1) - Tamara Zidansek (Słowenia) 4:6, 6:4, 6:2

finał gry podwójnej:

Gabriela Dabrowski (Kanada, 1) / Yifan Xu (Chiny, 1) - Sharon Fichman (Kanada) / Nicole Melichar (USA) 4:6, 7:6(5), 10-5

Czy Julia Putincewa awansuje do Top 20 rankingu?