WTA Majorka: Szarapowa i Kerber zmierzą się w II rundzie. Garcia lepsza od Azarenki

Na Majorce Maria Szarapowa notuje pierwszy występ od stycznia. W I rundzie Rosjanka pokonała Viktorię Kuzmovą. Andżelika Kerber stoczyła trzysetowy bój z Ysaline Bonaventure, a Caroline Garcia wyeliminowała Wiktorię Azarenkę.

Maria Szarapowa PAP/EPA / CATI CLADERA / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
Maria Szarapowa (WTA 85) wraca na korty po problemach zdrowotnych. Na Majorce rozgrywa pierwszy turniej od stycznia, gdy w Petersburgu oddała walkowerem mecz II rundy z Darią Kasatkiną. We wtorek była liderka rankingu pokonała 7:6(8), 6:0 Viktorię Kuzmovą (WTA 46). W tie breaku pierwszego seta obroniła dwie piłki setowe. W ciągu 89 minut Szarapowa zdobyła 30 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z siedmiu break pointów.

W II rundzie dojdzie do starcia byłych liderek rankingu i wielkoszlemowych mistrzyń. Rywalką Szarapowej będzie Andżelika Kerber (WTA 6), która zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:2 Ysaline Bonaventure (WTA 118). Belgijka z 5:7, 1:3 doprowadziła do trzeciej partii. W niej uzyskała przełamanie na 2:1, ale straciła pięć kolejnych gemów. W trwającym godzinę i 46 minut meczu Kerber popełniła siedem podwójnych błędów, a Bonaventure miała ich o cztery więcej. Niemka zamieniła na przełamanie sześć z 10 okazji. Z Szarapową ma bilans spotkań 4-4. Kerber była górą w trzech ostatnich konfrontacjach z Rosjanką.

Caroline Garcia (WTA 23) w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w Nottingham. Na Majorce w I rundzie wygrała 1:6, 6:4, 7:5 z Wiktorią Azarenką (WTA 41). Tenisistka z Lyonu wróciła z 1:3 w trzecim secie. W trwającym dwie godziny meczu Francuzka zaserwowała dziewięć asów, a Białorusinka miała tyle podwójnych błędów. Garcia podwyższyła na 3-0 bilans spotkań z Azarenką. Kolejną jej przeciwniczką będzie Paula Badosa (WTA 132), która zwyciężyła 6:7(2), 7:5, 7:5 Alison Riske (WTA 49) po dwóch godzinach i 38 minutach. Hiszpanka odrodziła się z 6:7, 3:5 i obroniła dwie piłki meczowe w dziewiątym gemie drugiej partii. Amerykanka miała serię 10 z rzędu wygranych spotkań na kortach trawiastych. Zdobyła tytuły w Surbitonie (ITF) i Den Bosch.

Amanda Anisimova (WTA 27) pokonała 3:6, 7:6(7), 6:4 Terezę Martincovą (WTA 143). Amerykanka obroniła piłkę meczową w tie breaku drugiego seta. W trwającym dwie godziny i 21 minut meczu obie tenisistki zdobyły po 115 punktów i uzyskały po dwa przełamania. Anisimova w tegorocznym Rolandzie Garrosie doszła do półfinału. W II rundzie jej przeciwniczką będzie Alize Cornet (WTA 56), która w 54 minuty rozbiła 6:0, 6:1 Sarę Sorribes (WTA 70). Francuzka wykorzystała pięć z ośmiu break pointów, a jej łupem padło 53 z 77 rozegranych punktów (69 proc.).

Anastasija Sevastova (WTA 12) wygrała 6:3, 7:6(5) z Varvarą Lepchenko (WTA 123). W drugim secie Łotyszka wróciła z 3:5 i z 1-4 w tie breaku. W ciągu 99 minut Łotyszka zamieniła na przełamanie pięć z ośmiu szans. Samantha Stosur (WTA 115) uzyskała pięć przełamań i pokonała 6:4, 7:5 Saisai Zheng (WTA 44).

Ons Jabeur (WTA 63) wróciła z 1:4 w drugim secie i zwyciężyła 7:5, 7:6(5) Kaję Juvan (WTA 129). W ciągu godziny i 48 minut miało miejsce dziewięć przełamań, z czego pięć dla Tunezyjki. Shelby Rogers (WTA 356) pokonała 6:2, 6:2 Shuai Zhang (WTA 52). Amerykanka wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów.