WTA Cincinnati: Barty pożegnała Szarapową. Odrodzenie Halep, wygrane Pliskovej i Switoliny

Ashleigh Barty pokonała Marię Szarapową i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier 5 w Cincinnati. W 1/8 finału są również Simona Halep, Karolina Pliskova i Elina Switolina.

Ashleigh Barty Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Ashleigh Barty (WTA 2) po triumfach w Rolandzie Garrosie i Birmingham z Wimbledonu odpadła w 1/8 finału, a w Toronto nie wygrała meczu. Australijka straciła pozycję liderki rankingu. Może ją odzyskać po turnieju w Cincinnati (rywalizuje o nią z Naomi Osaką i Karoliną Pliskovą). Na początek tenisistka z Ipswich pokonała 6:4, 6:1 Marię Szarapową (WTA 97). Barty od 1:3 zdobyła 11 z 13 kolejnych gemów. Rosjanka w Cincinnati zdobyła tytuł w 2011 roku.

W ciągu 87 minut Barty zaserwowała sześć asów i zdobyła 30 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć z siedmiu break pointów, a sama uzyskała cztery przełamania. Australijka po raz drugi w tym roku pokonała Szarapową (Australian Open) i wyrównała na 2-2 bilans ich wszystkich meczów. Kolejną jej rywalką Anett Kontaveit, pogromczyni Igi Świątek.

Simona Halep (WTA 4) wróciła ze stanu 3:6, 0:2 i zwyciężyła 3:6, 7:5, 6:4 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 43). W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Rosjanka zaserwowała 12 asów, ale też popełniła osiem podwójnych błędów, z czego pięć w trzecim secie. Obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Elina Switolina (WTA 7) pokonała 6:4, 6:1 Elise Mertens (WTA 23). Belgijka zrobiła osiem podwójnych błędów. Ukrainka posłała sześć asów i obroniła dwa break pointy.

Karolina Pliskova (WTA 3) wygrała 6:1, 6:3 z Yafan Wang (WTA 52). Czeszka zaserwowała cztery asy i zdobyła 24 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans. W III rundzie Pliskova zmierzy się z Rebekką Peterson (WTA 74), która zwyciężyła 2:6,7:5, 6:2 Weronikę Kudermetową (WTA 57) po dwóch godzinach i 29 minutach. Szwedka zdobyła o jeden punkt więcej (94-93).

Aryna Sabalenka (WTA 9) w 96 minut pokonała 6:4, 6:3 Saisai Zheng (WTA 39). W pierwszym secie Chinka z 1:4 wyrównała na 4:4, ale przegrała pięć gemów z rzędu. W drugiej partii Białorusinka do końca nie oddała przewagi przełamania. Donna Vekić (WTA 26) wygrała 6:2, 7:5 z Wiktorią Azarenką (WTA 40). Chorwatka zdobyła 29 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Po raz drugi tego lata okazała się lepsza od Białorusinki (6:4, 6:3 w San Jose).

Su-Wei Hsieh (WTA 30) zwyciężyła 7:6(9), 6:3 Jennifer Brady (WTA 70). W pierwszym secie Tajwanka wróciła ze stanu 3:5 i obroniła sześć piłek setowych, po trzy w 10. gemie i tie breaku. W drugiej partii od 2:3 zdobyła cztery gemy z rzędu. W ciągu 91 minut Amerykanka zaserwowała 10 asów, ale została trzy razy przełamana. Hsieh zgarnęła 36 z 40 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)