ATP Metz: 30. finał Jo-Wilfrieda Tsongi. Aljaz Bedene powalczy o pierwsze trofeum

Jo-Wilfried Tsonga w dwóch setach pokonał Lucasa Pouille'a w półfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Metz. W swoim 30. w karierze finale w głównym cyklu Francuz zmierzy się z Aljazem Bedene.

Marcin Motyka
Jo-Wilfried Tsonga Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Jo-Wilfried Tsonga
Od 2003 roku, kiedy po 24-letniej przerwie turniej ATP w Metz wrócił do kalendarza rozgrywek głównego cyklu, tylko trzykrotnie zdarzyło się, by w finale zabrakło Francuza. W tegorocznej edycji już przed półfinałami było wiadomo, że o tytuł zagra przynajmniej jeden reprezentant gospodarzy. W 1/2 finału zmierzyli się bowiem Jo-Wilfried Tsonga i Lucas Pouille. Lepszy w tej konfrontacji dwóch miejscowych graczy okazał się starszy i aktualnie niżej notowany Tsonga, który zwyciężył 7:6(6), 7:6(4).

Dla 34-latka z Le Mans to 30. w karierze finał w głównym cyklu. Dotychczas zdobył 17 tytułów, w tym jeden w obecnym sezonie (w lutym w Montpellier). O trofeum w Metz zagra po raz piąty. Wygrał ten turniej w latach 2011-12 i 2015, a w 2013 roku przegrał decydujące spotkanie z Gillesem Simonem.

Finał Moselle Open 2019 mógł być francuskim starciem, lecz Benoit Paire nie zdołał pokonać Aljaza Bedene. Francuz wprawdzie wygrał pierwszego seta pojedynku ze Słoweńcem, ale w dwóch kolejnych zdobył tylko trzy gemy i zakończył mecz porażką 4:6, 6:1, 6:2. Dla Bedenego to druga wygrana nad Paire'em w ciągu niespełna miesiąca. 29 sierpnia ograł tenisistę z Awinionu w II rundzie US Open.

Wygrywając w sobotę, 30-letni Bedene awansował do swojego czwartego finału rangi ATP Tour. Wszystkie poprzednie, w 2015 roku w Madrasie, 2017 w Budapeszcie i w 2018 w Buenos Aires, przegrał.

Niedzielny finał (początek nie przed godz. 15:30) będzie drugim pojedynkiem Tsongi z Bedenem. Poprzednio zmierzyli się w maju 2013 roku w I rundzie Rolanda Garrosa i wówczas Francuz zwyciężył 6:2, 6:2, 6:3.