ATP Pekin: Dominic Thiem zatrzymał Andy'ego Murraya. Karen Chaczanow jego rywalem w półfinale

Dominic Thiem pokonał w dwóch setach Andy'ego Murraya i awansował do półfinału turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Pekinie. W sobotę Austriak spotka się z Rosjaninem Karenem Chaczanowem.

Rafał Smoliński
Dominic Thiem Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Andy Murray i Dominic Thiem spotkali się po raz czwarty. Brytyjczyk wygrał dwa pierwsze pojedynki tej rywalizacji (Rotterdam 2014, Miami 2015), ale w 2017 roku w półfinale turnieju w Barcelonie górą był Austriak. W piątek najwyżej rozstawiony uczestnik China Open 2019 był lepszy, ale trzeba pamiętać, że trzykrotny mistrz wielkoszlemowy dopiero wraca do dobrej dyspozycji po poważnych problemach z biodrem.

Jak na tenisistę walczącego o powrót do dawnej formy Murray rozegrał bardzo dobry mecz. Nie bał się długich i intensywnych wymian. Walczył o każdą piłkę. Choć premierowy set zakończył się wynikiem 6:2 dla Thiema, to Austriak nie dostał niczego za darmo. O przełamania w pierwszym i siódmym gemie musiał się postarać, a i partię otwarcia zamknął dopiero przy piątej okazji.

Na początku drugiej odsłony Thiem również zdobył przełamanie i wydawało się, że kontroluje sytuację na korcie. Tymczasem w 10. gemie pojawiły się problemy, gdy serwował po zwycięstwo. Austriak popełnił trzy podwójne błędy i oddał podanie. Teraz to Murray był bliżej wygranej w secie, ale jego rywal nie dał się już przełamać. O losach tej części spotkania decydował tie break, w którym piąty tenisista świata pokazał swoją klasę i wygrał 6:2, 7:6(3). W całym pojedynku skończył 35 piłek i miał 16 niewymuszonych błędów.

O miejsce w finale pekińskich zawodów Thiem powalczy w sobotę z Karenem Chaczanowem. Rosjanin odwrócił losy pojedynku z Fabio Fogninim, pokonując ostatecznie Włocha 3:6, 6:3, 6:1. Było to ich pierwsze spotkanie w tourze. Nie było tak atrakcyjne jak mecz Thiema z Murrayem. Chaczanow miał 19 wygrywających uderzeń i 33 pomyłki, natomiast Fognini zanotował 15 winnerów i 37 błędów własnych.

Thiem potrzebuje jeszcze jednego zwycięstwa, aby zapewnić sobie prawo gry w londyńskich Finałach ATP World Tour. Jego sobotnim przeciwnikiem będzie Chaczanow, który osiągnął drugi półfinał w sezonie 2019. Panowie zmierzą się po raz trzeci. W 2018 roku Rosjanin był górą w półfinale halowej imprezy rozgrywanej w Paryżu, ale w czerwcu 2019 Austriak wziął rewanż w ćwierćfinale Rolanda Garrosa.