ATP Pekin: Dominic Thiem z biletem na ATP Finals. Stefanos Tsitsipas jego przeciwnikiem w meczu o tytuł

Dominic Thiem awansował do finału China Open 2019 i jako piąty zapewnił sobie prawo startu w londyńskich ATP Finals (10-17 listopada w O2 Arenie). Jego rywalem w niedzielnym finale zawodów w Pekinie będzie Grek Stefanos Tsitsipas.

Rafał Smoliński
Dominic Thiem Getty Images / Jean Catuffe / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Sobotnie półfinały trzymały w napięciu i niewiele brakowało, aby na tym etapie zakończył swoją przygodę najwyżej rozstawiony Dominic Thiem. Austriak bardzo słabo rozpoczął pojedynek z Karenem Chaczanowem i zasłużenie przegrał pierwszego seta. Sytuacja zrobiła się nieciekawa, gdy Rosjanin wyszedł na 5:3 w drugiej partii. Jednak moskwianin nie wykorzystał wielkiej szansy na odniesienie zwycięstwa.

Thiem ocalał. Odrobił stratę i lepiej wytrzymał presję w tie breaku. Chaczanow miał jeszcze swoje szanse na początku decydującej odsłony, ale po raz kolejny stracił przewagę. Teraz Austriak uważnie pilnował serwisu i czekał na swoje okazje. W 12. gemie wypracował dwie piłki meczowe i zakończył spotkanie wynikiem 2:6, 7:6(5), 7:5.

Po dwóch godzinach i 41 minutach Thiem zameldował się w finale zawodów China Open 2019. W sobotę skończył 36 piłek i miał 38 błędów własnych. Chaczanow zanotował 30 wygrywających uderzeń i 37 pomyłek. Rosjanin ma teraz z tym rywalem bilans 1-2 na światowych kortach. Austriak oprócz awansu do finału turnieju w Pekinie zapewnił sobie prawo startu w ATP Finals. Pewni gry w Londynie są już także Rafael Nadal, Novak Djoković, Roger Federer i Danił Miedwiediew.

W drugim półfinale wynik meczu także mógł być inny. Alexander Zverev rozpoczął bowiem od przełamania starcie ze Stefanosem Tsitsipasem, ale z czasem lepiej sobie radził pochodzący z Aten tenisista. Kluczowe dla losów pojedynku okazały się wydarzenia w tie breaku, w którym Grek obronił trzy kolejne setbole, zanim wykorzystał swoją szansę. W drugiej odsłonie gra Niemca posypała się, a Tsitsipas nie bez trudu zakończył mecz rezultatem 7:6(6), 6:4.

Po godzinie i 51 minutach oznaczony "trójką" tenisista awansował do finału imprezy China Open 2019. W sobotę miał 20 wygrywających uderzeń i 21 pomyłek, natomiast zawodnik z Hamburga skończył 23 piłki i popełnił 32 błędy. Tsitsipas poprawił na 3-1 bilans pojedynków ze Zverevem. W niedzielnym finale (początek o godz. 13:30 naszego czasu) spotka się z Thiemem, z którym ma bilans 2-3 w głównym cyklu. Grek celuje w czwarty tytuł, natomiast Austriak w 15.

Swoich rywali w finale debla poznali również broniący tytułu Łukasz Kubot i Marcelo Melo. Polsko-brazylijska para spotka się z groźnym chorwacko-słowackim duetem Ivan Dodig i Filip Polasek, który w tym roku był w półfinale Wimbledonu. Zwycięzcy otrzymają po 500 punktów do rankingu deblistów, a finaliści po 300.