WTA Finals: Naomi Osaka zwycięska na inaugurację. Zmarnowane szanse Petry Kvitovej

Naomi Osaka wygrała pierwszy mecz w rozgrywanych na korcie twardym w chińskim Shenzhen halowym turnieju WTA Finals 2019. Japońska tenisistka pokonała w trzech setach Petrę Kvitovą.

Rafał Smoliński
Naomi Osaka PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Niedzielny pojedynek był drugim spotkaniem Naomi Osaki i Petry Kvitovej w tegorocznym głównym cyklu. Do pierwszego starcia doszło w finale Australian Open 2019 w Melbourne, gdzie reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni triumfowała 7:6(2), 5:7, 6:4. Wówczas sięgnęła po drugie z rzędu wielkoszlemowe mistrzostwo i została nową liderką rankingu WTA.

Zgromadzeni na trybunach hali w Shenzhen fani mogli zobaczyć interesujące widowisko. W pierwszym secie sporo ryzykująca na returnie Kvitova nie wykorzystała swoich szans. Po przełamaniu uzyskanym w gemie otwarcia nie poszła za ciosem i nie wykorzystała break pointów na 3:0. Potem straciła serwis w ósmym gemie, bo popełniła w nieodpowiednim momencie podwójny błąd. Osaka odparła jeszcze jeden atak rywalki i o losach seta zadecydował tie break. W nim Czeszka popełniła za dużo błędów i zdobyła zaledwie jeden punkt.

W drugiej odsłonie reprezentantka naszych południowych sąsiadów znów zaczęła ofensywnie i jako pierwsza zdobyła przełamanie. Osaka jednak ponownie wykorzystała słabszy serwis przeciwniczki, dzięki czemu prowadziła 3:2. Japonka nie poszła za ciosem i nie zdołała zakończyć spotkania w dwóch setach. Kvitova błyskawicznie wyrównała, a w 10. gemie zdobyła kluczowego breaka, po tym jak była liderka rankingu WTA posłała przy drugim setbolu piłkę w aut.

Kwestia zwycięstwa w niedzielnym spotkaniu rozstrzygnęła się więc w trzecim secie. Tym razem Kvitova zaczęła wolno i straciła podanie w trzecim gemie. Osaka była regularniejsza. Trzymała piłkę w korcie i cierpliwie czekała na swoje szanse na returnie. W siódmym gemie Czeszka zepsuła prostą piłkę przy siatce i znów dała się przełamać. Podająca po zwycięstwo Japonka nie wykorzystała jednak dwóch meczboli. Pojedynek zamknęła dopiero po następnej zmianie stron, wykorzystując trzecią ku temu okazję.

Osaka zanotowała w niedzielę 12 asów, dwa podwójne błędy, 30 wygrywających uderzeń i 29 pomyłek. Kvitova natomiast miała po dziewięć asów i podwójnych błędów oraz po 40 kończących zagrań i niewymuszonych błędów. Czeszka miała więcej break pointów (14-8), ale obie panie uzyskały po pięć przełamań. Japonka zdobyła za to o dwa punkty więcej (104-102).

W Shenzhen Osaka i Kvitova spędziły na korcie dwie i 39 minut. Japonka wygrała ostatecznie 7:6(1), 4:6, 6:4 i dzięki temu odniosła pierwsze zwycięstwo w grupie czerwonej tegorocznych Mistrzostw WTA. We wtorek jej przeciwniczką będzie zwyciężczyni drugiego niedzielnego spotkania - Australijka Ashleigh Barty.