Puchar Davisa: Rafael Nadal nie zawiódł Hiszpanii. Kanada w ćwierćfinale

Rafael Nadal wygrał 25. singlowy pojedynek w Pucharze Davisa, a reprezentacja Hiszpanii pokonała Rosję w turnieju finałowym w Madrycie. Do ćwierćfinału awansowała Kanada.

Rafael Nadal Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Na zdjęciu: Rafael Nadal
We wtorkowy wieczór w Madrycie, na korcie centralnym Caja Magica, w końcu można było poczuć atmosferę sportowego święta w turnieju finałowym Pucharu Davisa 2019. Nic w tym dziwnego, bo grała reprezentacja gospodarzy i po raz pierwszy trybuny zostały szczelnie wypełnione (na pozostałych meczach świecą pustkami).

Hiszpania wygrała z Rosją. Andriej Rublow (ATP 23) wrócił z 1:3 w trzecim secie i zwyciężył 3:6, 6:3, 7:6(0) Roberto Bautistę (ATP 9). Rafael Nadal (ATP 1) odparł piłkę setową w tie breaku drugiego seta i pokonał 6:3, 7:6(7) Karena Chaczanowa (ATP 17). Lider rankingu ATP w Pucharze Davisa w singlu pozostaje niepokonany od 25 spotkań (bilans 25-1). Jedynej porażki doznał w lutym 2004 roku z Jirim Novakiem.  W rozstrzygającym deblu, zakończonym o godz. 1:50 w nocy, Marcel Granollers i Feliciano Lopez pokonali 6:4, 7:6(5) Chaczanowa i Rublowa.

Australia nie dała szans Kolumbii. Na otwarcie meczu Nick Kyrgios (ATP 30) uzyskał dwa przełamania i pokonał 6:4, 6:4 Alejandro Gonzaleza (ATP 470). Zwycięstwo ekipie z antypodów zapewnił Alex de Minaur (ATP 18), który prowadził 6:4, 5:1, aby ostatecznie wygrać 6:4, 6:3 z Danielem Elahim Galanem (ATP 194). Wynik meczu na 3-0 ustalili John Peers i Jordan Thompson, którzy zwyciężyli 6:3, 3:6, 7:6(6) Juana Sebastiana Cabala i Roberta Faraha. Mistrzowie tegorocznych Wimbledonu i US Open zmarnowali cztery piłki meczowe przy 6-2 w tie breaku trzeciego seta.

Kanada potrzebowała dwóch singlowych pojedynków, aby rozprawić się z USA i awansować do ćwierćfinału. Vasek Pospisil (ATP 150) obronił piłkę setową w tie breaku drugiego seta i pokonał 7:6(5), 7:6(7) Reilly'ego Opelkę (ATP 36). Denis Shapovalov (ATP 15) wygrał 7:6(6), 6:3 z Taylorem Fritzem (ATP 32). Do debla nie doszło, bo Pospisil i Shapovalov oddali walkowerem pojedynek z Samem Querreyem i Jackiem Sockiem.

Puchar Davisa przeszedł gruntowną reformę i od obecnego sezonu odbywa się w budzącej kontrowersje formule. W lutym rozegrano mecze eliminacyjne, a w dniach 18-24 listopada w Madrycie 18 reprezentacji uczestniczy w turnieju finałowym. Do ubiegłego roku spotkania toczyły się na przestrzeni całego sezonu według formatu dom-wyjazd, do trzech wygranych pojedynków, każdy do trzech setów.

Od 2019 roku wprowadzono turniej finałowy z podziałem na grupy i skrócono mecze z trzech do jednego dnia, do dwóch zwycięskich pojedynków, każdy do dwóch partii. Format dom-wyjazd obowiązuje jedynie w rundzie eliminacyjnej (dwudniowe mecze do trzech wygranych starć). Za zmiany odpowiada firma Kosmos Gerarda Pique, która oczarowała Międzynarodową Federację Tenisową wielkimi pieniędzmi (3 miliardy dolarów w ciągu 25 lat). Impreza nie wzbudza wielkiego zainteresowania kibiców (tylko na mecze Hiszpanii wyprzedane zostały wszystkie bilety).

Awans do ćwierćfinału zdobędą zwycięzcy sześciu grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsce. Półfinaliści zagwarantują sobie start w turnieju finałowym w 2020 roku. Pozostałe ekipy wezmą udział w rundzie eliminacyjnej w marcu.

Wyniki 2. dnia turnieju finałowego Pucharu Davisa (sesja nocna):

Hiszpania - Rosja 2:1, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa B), kort twardy w hali
wtorek, 19 listopada

Gra 1.: Roberto Bautista - Andriej Rublow 6:3, 3:6, 6:7(0)
Gra 2.: Rafael Nadal - Karen Chaczanow 6:3, 7:6(7)
Gra 3.: Marcel Granollers / Feliciano Lopez - Karen Chaczanow / Andriej Rublow 6:4, 7:6(5)

USA - Kanada 1:2, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa F), kort twardy w hali

Gra 1.: Reilly Opelka - Vasek Pospisil 6:7(5), 6:7(7)
Gra 2.: Taylor Fritz - Denis Shapovalov 6:7(6), 3:6
Gra 3.: Sam Querrey / Jack Sock - Vasek Pospisil / Denis Shapovalov walkower

Australia - Kolumbia 3:0, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa D), kort twardy w hali

Gra 1.: Nick Kyrgios - Alejandro Gonzalez 6:4, 6:4
Gra 2.: Alex de Minaur - Daniel Elahi Galan 6:4, 6:3
Gra 3.: John Peers / Jordan Thompson - Juan Sebastian Cabal / Robert Farah 6:3, 3:6, 7:6(6)

Czy Hiszpania zostanie mistrzem Pucharu Davisa 2019?