Puchar Davisa: maraton Andy'ego Murraya, sprint Novaka Djokovicia. Serbia łatwo pokonała Japonię

Andy Murray wrócił z 1:4 w trzecim secie i pokonał Tallona Griekspoora w ramach meczu Wielka Brytania - Holandia w turnieju finałowym Pucharu Davisa w Madrycie. Novak Djoković rozbił Yoshihito Nishiokę, a Serbia łatwo poradziła sobie z Japonią.

Andy Murray Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Andy Murray
We wtorek w turnieju finałowym Pucharu Davisa po raz pierwszy zagrał Rafael Nadal, a w środę wystąpili inni wielkoszlemowi mistrzowie. Do rywalizacji wkroczyli Andy Murray i Novak Djoković. Obaj odnieśli zwycięstwa, ale ich styl był bardzo różny. Serb łatwo rozprawił się ze swoim rywalem, a Brytyjczyk stoczył trzysetową batalię.

Holandia to pierwszy przeciwnik Wielkiej Brytanii w Madrycie. Andy Murray (ATP 129) został poddany próbie. Były lider rankingu wrócił z 1:4 w trzecim secie i zwyciężył 6:7(7), 6:4, 7:6(5) Tallona Griekspoora (ATP 179). W decydującym tie breaku Brytyjczyk od 1-4 zdobył sześć z siedmiu kolejnych punktów. W drugim pojedynku Daniel Evans (ATP 42) nie wykorzystał prowadzenia 6:3, 5:3 i przegrał 6:3, 6:7(5), 4:6 z Robinem Haasem (ATP 163). W deblu Jamie Murray i Neal Skupski, którzy pokonali 6:4, 7:6(6) Wesleya Koolhofa i Jeana-Juliena Rojera. W drugim secie Brytyjczycy odrodzili się z 2:5, a w tie breaku obronili dwie piłki setowe przy 4-6.

Serbia nie miała żadnych problemów z Japonią. Filip Krajinović (ATP 40) pokonał 6:2, 6:4 Yuichiego Sugitę (ATP 104). Po raz pierwszy od kwietnia 2017 roku w Pucharze Davisa wystąpił Novak Djoković (ATP 2). Były lider rankingu rozbił 6:1, 6:2 Yoshihito Nishiokę (ATP 73). Wynik na 3-0 ustalili Janko Tipsarević i Viktor Troicki , którzy wrócili z 2:4 w drugim secie i zwyciężyli 7:6(5), 7:6(4) Bena McLachlana i Yasutakę Uchiyamę.

Mecz Niemiec z Argentyną został rozstrzygnięty po dwóch singlowych pojedynkach. Philipp Kohlschreiber (ATP 79) pokonał 1:6, 6:3, 6:4 Guido Pellę (ATP 25). Były 16. tenisista świata podniósł się po łatwo przegranym pierwszym secie, a w trzecim wykorzystał piątą piłkę meczową. Jan-Lennard Struff (ATP 35) odparł setbola w tie breaku drugiej partii i wygrał 6:3, 7:6(8) z Diego Schwartzmanem (ATP 14). W niezwykle emocjonującym deblu Kevin Krawietz i Andreas Mies zwyciężyli 6:7(4), 7:6(2), 7:6(18) Maximo Gonzaleza i Leonardo Mayera. W tie breaku trzeciego seta (38 punktów, najdłuższy w historii Pucharu Davisa) mistrzowie tegorocznego Rolanda Garrosa zniwelowali pięć piłek meczowych, a sami wykorzystali ósmą szansę na zakończenie spotkania.

Kształt Pucharu Davisa został całkowicie zmieniony i od obecnego sezonu rywalizacja o prymat w tych drużynowych rozgrywkach odbywa się w budzącej kontrowersje formule. W lutym rozegrano rundę eliminacyjną, a w dniach 18-24 listopada w Madrycie 18 reprezentacji uczestniczy w turnieju finałowym. Jeszcze w ubiegłym roku spotkania toczyły się w ciągu trzech dni (piątek i niedziela po dwa single, sobota debel) w wyznaczonych terminach na przestrzeni całego sezonu według formatu dom-wyjazd, do trzech wygranych pojedynków, każdy do trzech setów.

Od 2019 roku wprowadzono turniej finałowy z podziałem na grupy i skrócono mecze z trzech do jednego dnia, do dwóch zwycięskich pojedynków, każdy do dwóch partii. Format dom-wyjazd zachowano jedynie w rundzie eliminacyjnej (dwudniowe mecze do trzech wygranych starć). Za zmiany odpowiada firma Kosmos Gerarda Pique, która gwarancją wielkich pieniędzy (3 miliardy dolarów w ciągu 25 lat) sprawiła, że Międzynarodowa Federacja Tenisowa skusiła się na ten projekt.

Awans do ćwierćfinału zapewnią sobie zwycięzcy sześciu grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc. Półfinaliści będą mieli zagwarantowany start w turnieju finałowym w 2020 roku. Pozostałe ekipy powalczą w rundzie eliminacyjnej w marcu.

Wyniki 3. dnia turnieju finałowego Pucharu Davisa (sesja dzienna):

Serbia - Japonia 3:0, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa A), kort twardy w hali
środa, 20 listopada

Gra 1.: Filip Krajinović - Yuichi Sugita 6:2, 6:4
Gra 2.: Novak Djoković - Yoshihito Nishioka 6:1, 6:2
Gra 3.: Janko Tipsarević / Viktor Troicki - Ben McLachlan / Yasutaka Uchiyama 7:6(5), 7:6(4)

Argentyna - Niemcy 0:3, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa C), kort twardy w hali

Gra 1.: Guido Pella - Philipp Kohlschreiber 6:1, 3:6, 4:6
Gra 2.: Diego Schwartzman - Jan-Lennard Struff 3:6, 6:7(8)
Gra 3.: Maximo Gonzalez / Leonardo Mayer - Kevin Krawietz / Andreas Mies 7:6(4), 6:7(2), 6:7(18)

Wielka Brytania - Holandia 2:1, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa E), kort twardy w hali

Gra 1.: Andy Murray - Tallon Griekspoor 6:7(7), 6:4, 7:6(5)
Gra 2.: Daniel Evans - Robin Haase 6:3, 6:7(5), 4:6
Gra 3.: Jamie Murray / Neal Skupski - Wesley Koolhof / Jean-Julien Rojer 6:4, 7:6(6)

Czy Serbia zagra w finale Pucharu Davisa 2019?