Puchar Davisa: Roberto Bautista pokonał Felixa Augera-Aliassime. Hiszpania na prowadzeniu w finale

PAP/EPA / KIKO HUESCA / Na zdjęciu: Roberto Bautista
PAP/EPA / KIKO HUESCA / Na zdjęciu: Roberto Bautista

Roberto Bautista zdobył pierwszy punkt w meczu Hiszpanii z Kanadą w finale Pucharu Davisa 2019 w Madrycie. Reprezentant gospodarzy wygrał w dwóch setach z Felixem Augerem-Aliassime.

W finale pierwszej edycji zreformowanego Pucharu Davisa mierzą się Hiszpania i Kanada. Ekipę gospodarzy do decydującego meczu w Madrycie doprowadził Rafael Nadal, który wygrał siedem pojedynków (cztery w singlu i trzy w deblu). Drużyna z Ameryki Północnej po raz pierwszy w historii doszła do finału. Stało się to dziełem dwóch tenisistów, Denisa Shapovalova i Vaska Pospisila.

W niedzielnym finale po raz pierwszy w tym tygodniu w Madrycie wystąpił Felix Auger-Aliassime (ATP 21). Zmierzył się z Roberto Bautistą (ATP 9), który nie zagrał w ćwierćfinale i półfinale (w trakcie turnieju zmarł jego ojciec). Hiszpan zwyciężył 7:6(3), 6:3 i dał swojej drużynie prowadzenie.

W trzecim gemie I seta Auger-Aliassime od 0-30 zdobył cztery punkty. Pierwszego break pointa w meczu uzyskał Kanadyjczyk. Mógł wyjść na 5:3, ale wyrzucił return. 19-latek był na korcie aktywniejszy, posyłał głębokie krosy i zmieniał kierunki. Bautista mądrze się bronił, mieszał rytm, używał slajsa oraz grał głębokie piłki wysokie i niskie. Gdy wyczuł szansę, przechodził do ofensywy i nie pozwolił rywalowi wejść w uderzenie. W tie breaku Hiszpan zachował więcej zimnej krwi. Auger-Aliassime spieszył się i popełnił kilka błędów. Set dobiegł końca, gdy Kanadyjczyk wyrzucił forhend.

Zobacz także - Puchar Davisa: Francja i Serbia z dziką kartą. Rozlosowano pary kwalifikacji 

ZOBACZ WIDEO Skoki narciarskie. Puchar Świata Wisła 2019. Dawid Kubacki: Nie jestem wróżką

W II secie w poczynaniach Kanadyjczyka było coraz więcej nerwowości. W drugim gemie oddał podanie robiąc dwa podwójne błędy i wyrzucając forhend. Po obronie break pointa Bautista podwyższył na 3:0. Hiszpan mógł podwyższyć na 4:0, ale Auger-Aliassime uratował się. Reprezentant gospodarzy przez cały mecz grał bardzo równo, utrzymywał piłkę w korcie, nie robił prostych pomyłek. Potężnym forhendem (piłka wywołana jako autowa, ale Jastrzębie Oko pokazało, że zahaczyła linię) Kanadyjczyk odrobił stratę przełamania, ale to nie było punktem zwrotnym. W szóstym gemie 19-latek nie zdobył punktu i oddał podanie wyrzucając forhend. Był rozregulowany, popełniał dużo błędów i nie miał pomysłu na skruszenie oporu grającego z żelazną konsekwencją rywala. Mecz dobiegł końca, gdy w dziewiątym gemie Auger-Aliassime przestrzelił kolejny forhend.

Dla Hiszpanii to 10. finał (pierwszy od 2012) i szansa na szósty tytuł (2000, 2004, 2008, 2009, 2011). Kanada nigdy wcześniej nie doszła do meczu o tytuł.

Czytaj także - Roger Federer i Alexander Zverev zagrali w Meksyku. Ich mecz oglądała rekordowa publiczność

Puchar Davisa po raz pierwszy ma formę turnieju finałowego rozgrywanego w jednym czasie i miejscu. Dotychczas o unikalności Pucharu Davisa stanowiły trzydniowe spotkania w systemie pucharowym (według formatu dom-wyjazd) zaplanowane na przestrzeni całego sezonu. W Madrycie postawiono na wzór znany choćby z piłkarskiego mundialu. Najpierw odbywały się mecze w grupach z udziałem 18 reprezentacji. Następnie rozegrane zostały ćwierćfinały i półfinały, a do niedzieli na placu boju pozostały Hiszpania i Kanada.

Reforma Pucharu Davisa jest dziełem firmy Kosmos Gerarda Pique, która zaoferowała olbrzymie pieniądze (3 miliardy dolarów w ciągu 25 lat) i Międzynarodowa Federacja Tenisowa zdecydowała się poprzeć ten kontrowersyjny projekt. Półfinaliści (Rosja, Kanada, Wielka Brytania i Hiszpania) zagwarantowali sobie prawo startu w turnieju finałowym w 2020 roku. Francja i Serbia otrzymały do niego dzikie karty. Pozostałe drużyny w marcu wezmą udział w rundzie kwalifikacyjnej.

Kanada - Hiszpania 0:1, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (finał), kort twardy w hali
niedziela, 24 listopada

Gra 1.: Felix Auger-Aliassime - Roberto Bautista 6:7(3), 3:6
Gra 2.: Denis Shapovalov - Rafael Nadal
Gra 3.: Vasek Pospisil / Denis Shapovalov - Marcel Granollers / Feliciano Lopez 

Źródło artykułu: