WTA Bastad: Polski akcent

W meczu pierwszej rundy, reprezentująca Niemcy Angelique Kerber pokonała Czeszkę Barborę Zahlawową Strycową. Podobnie jak podczas zeszłorocznego turnieju ITF w Krakowie, do rozstrzygnięcia meczu na swoją korzyść potrzebowała ona zaledwie dwóch setów.

Marek Furjan

Ostatnie spotkanie obu tenisistek miało miejsce pod Wawelem. Na kortach Bronowianki, Angelique Kerber oddała wtedy Strycowej zaledwie jednego gema. W Bastad nikt nie spodziewał się jednak równie łatwego zwycięstwa.

Spotkanie nie stało na bardzo wysokim poziomie, lecz było wielce wyrównane. Leworęczna Kerber, która swobodnie porozumiewa się w języku polskim, posyłała piłki w okolice linii końcowej kortu. Każde jej krótsze zagranie było umiejętnie wykorzystywane przez Czeszkę, która wielokrotnie irytowała Niemkę udanymi skrótami. Strycowa znana jest z gry kombinacyjnej. Pomimo przeciętnych warunków fizycznych, często swoje ataki popierała licznymi wypadami do siatki. Pierwsza partia, przy stanie 5-5 i podaniu Kerber, została przerwana z powodu deszczu. Zawodniczki wróciły na kort po niespełna godzinnej przerwie. ''Angie'' wyciągnęła lepsze wnioski z zakończonych dziesięciu gemów i zmusiła rywalkę do popełnienia kilku błędów. W dwunastym gemie wygrała gem serwisowy przy odbiorze i zakończyła zwycięski set wynikiem 7:5.

Druga partia także nie była jednostronna. Co prawda, pierwsza na prowadzenie 4:2 wyszła Kerber, lesz przewaga ta szybko została roztrwoniona. Gdy na tablicy wyników widniały dwie czwórki, zawodniczki rozgrywały najbardziej zacięty gem spotkania. Reprezentantka Niemiec ostatecznie wyszła z opresji i utrzymała swój serwis. Kilka nieudanych skrótów oraz smecz wpakowany w pół siatki wyprowadziły z równowagi Strycową. Widząc to, Kerber przy stanie 5:4 poprosiła o konsultację z trenerem. Wskazówki były bardzo proste - grać dłuższą piłkę i zmieniać kierunki gry. Unikać monotonnego ''pykania''. Te rady, trener Niemki powtarzał jej w czasie trwania całego spotkania. W najważniejszym momencie, jego zawodniczka wzięła je sobie do serca i wprowadziła w życie. Ku rozgoryczeniu i wielkiej złości Strycowej, to Kerber wygrała drugiego seta oraz cały mecz w stosunku 7:5 6:4.

Do kolejnego etapu turnieju awansowała także rozstawiona z ''dwójką'' Dominika Cibulkowa. Czeszka, po przeciętnym meczu, pokonała w trzech setach Sandrę Roma ze Szwecji, która wystąpiła w turnieju głównym dzięki uprzejmości organizatorów. W drugim meczu, Słowaczka zmierzy się z Nurią Llagosterą Vives.